Analizując zamówienia na rynku budowlanym zarówno w kraju jak i za granicą można je podzielić na wiele kategorii. Podział ten można wykonać w zależności od tego kto jest inwestorem, czego dotyczy inwestycja, czy realizowany będzie obiekt kubaturowy, a może budowla inżynierska itd. Jednak przy wyborze generalnego wykonawcy kluczowe jest to kto jest inwestorem, inaczej wyglądają procedury w przypadku inwestora prywatnego, a inaczej w przetargu publicznym, jednak cel w obu przypadkach jest taki sam. Inwestor chce zrealizować zadanie w możliwie jak najniższej cenie. Obecnie przy przetargach publicznych bardzo często jest to jedyne kryterium które decyduje o wyborze wykonawcy – cena. Każdy z potencjalnych wykonawców składa ofertę w zabezpieczonej przed otwarciem kopercie, a następnie w ustalonym terminie i przy obecności wszystkich wykonawców następuje oficjalne otwarcie ofert i wybór wykonawcy (jeżeli złożone dokumenty są zgodne z wymaganiami przetargu). W przypadku kiedy inwestorem jest instytucja prywatna nie obowiązują praktycznie żadne zasady. Inwestor pyta o wycenę kilka firm, ustala termin złożenia i zakres interesującej go oferty. Kiedy je otrzyma może dowolnie korzystać z zaproponowanych rozwiązań, optymalizować projekt, informować firmy jaki poziom cenowy obecnie utrzymuje oraz prowadzić negocjacje. Często są to wielotygodniowe rozmowy które dostarczają inwestorowi wiele informacji na temat proponowanych rozwiązań. Taki sposób prowadzenia wyboru wykonawcy jest bardzo korzystny dla inwestora ponieważ do chwili podpisania zlecenia nie ponosi on kosztów wykonawców natomiast korzystając z ich wiedzy i doświadczenia jest w stanie znacząco zoptymalizować swój projekt, a co za tym idzie obniżyć koszty przyszłej inwestycji.

odszkodowaniazoc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here