Zielona herbata - eliksir zdrowia

Zielona herbata zdobywa coraz większą popularność na świecie. Zaparza się ją z liści chińskiej herbaty, a pochodzi oczywiście z Chin. Znana jest już od kilku tysięcy lat. Legendy w Chinach sugerują, że było to naturalne lekarstwo, wykorzystywane prawie przy wszystkich dolegliwościach. Buddyjski mnich przedstawiał znakomite właściwości zielonej herbaty na różne choroby, przede wszystkim dolegliwości serca. Napój został rozpropagowany na cała Azję, a obecnie zdobywa sławę na Zachodzie. Powrócił popyt na zdrową żywność, a dzięki temu i zielona herbata zyskała popularność.

Uprawa zielonej herbaty

Herbata czarna i zielona produkowana jest z tego samego krzewu. Różnica polega tylko na obróbce liści. Po zbiorze, liściom pozwala się zwiędnąć, następnie się je podgrzewa. Kolejno się je roluje i suszy. Przy produkcji herbaty zielonej liście nie są poddawane fermentacji, a jedynie delikatnej oksydacji. Dzięki temu zachowują one zieloną barwę. Herbata zielona zawiera mniej kofeiny niż czarna, a więcej przeciwutleniaczy.

Rodzaje zielonej herbaty

Są różne rodzaje zielonych herbat. Matcha to napar, który przygotowuje się przy pomocy proszku. Pija się go na wielkich uroczystościach japońskich. Zaparza się w odpowiednich miseczkach, używając miotełki bambusowej, do utworzenia piany. Bancha to herbata z drugiego zbioru liści. Występuje w niej mała ilość teiny. Japończycy traktują tę herbatę jako napój codzienny.

Jest ona słodkawa, łagodna i aromatyczna. Gyokuro to subtelnie słodki napój. Zanim bierze się liście, krzewy przykrywane są matami bambusowymi. Dzięki temu krzew ma szansę wytworzyć więcej chlorofilu. Jest to jedna z najlepszych herbat zielonych. Ciekawą odmiana jest również kokeicha. Przed suszeniem liście zostają zmiażdżone na papkę. Potem do utworzonej papki dokłada się mąkę ryżową. Następnie herbatę się prasuje, suszy i tnie na igiełki. Napar posiada wyrazisty, wytrawny smak.

Longjing to inaczej smocza góra, najbardziej znana herbata z Chinach. Napój ten ma delikatny, subtelny smak, nie wyczuwa się w nim goryczki. Herbata nadaje się dla początkujących. Godnym uwagi naparem jest również hojicha. Napój ten jest bardzo aromatyczny i intensywny w smaku. Ciekawostką jest niecodzienna forma produkcji napoju, ponieważ jest on wędzony za pomogą węgla drzewnego.

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata odpowiednio zaparzona zawiera około dwa razy mniej kofeiny niż kawa. W jej skład wchodzi również teobromina i teanina, które działają pozytywnie na zdrowie. Właściwości zielonej herbaty są znane wszystkim, ma nam pomóc zachować długowieczność. Twórcy medycyny wschodniej udowadniali, że napój ten spożywany systematycznie zapewni dobra kondycję ciała i duszy. W liściach mieści się bardzo dużo polifenoli i przeciwutleniaczy, a dzięki nim zmniejsza się ryzyko nowotworów.

Korzystny wpływ na serce i cały układ krążenia to równie zbawienne działanie zielonej herbaty. Dzięki niej można obniżyć cholesterol i trójglicerydy. Ważnym przede wszystkim dla kobiet walorem naparu jest szybszy metabolizm, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej.

Systematyczne picie zielonej herbaty pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, czyli zdecydowanie zmniejsza ryzyko cukrzycy. Oprócz wyżej wymienionych właściwości napoju jest jeszcze mnóstwo innych, np. zbawienne działanie na żołądek, obniżenie ciśnienia, zapobieganie wzdęciom, zapobieganie infekcji, polepszenie koncentracji, lepsza praca mózgu oraz zapobieganie próchnicy zębów.

Przyrządzanie zielonej herbaty

Prawidłowe zaparzanie herbaty jest bardzo ważne w zachowaniu walorów zdrowotnych i smakowych napoju. Naparu nie wolno zalewać wrzącą wodą. Najlepsza temperatura zaparzania to 60-90°C. Parzymy herbatę około 3 – 4 minuty, zalewając łyżeczkę suszu. Im wyższej jakości liście, tym krócej zaparzamy. Po dłuższym zaparzaniu narażamy się na gorzkawy smak. Wiele rodzajów herbat zielonych można zaparzać dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.  Pierwsze parzenie pobudza i orzeźwia, trzecie z kolei daje efekt uspokojenia i relaksacji.

Źródło: http://ormed.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here