Fajerwerki - budowa i działanie

Fajerwerki – zazwyczaj używamy ich, kiedy świętujemy Nowy Rok. Urzekają nas ich kolory i obrazy, które malują na nocnym niebie. Każdy je widział, ale nie każdy ma świadomość, jak właściwie są zbudowane. Będziesz zaskoczony, kiedy się dowiesz, jak działają sztuczne ognie.

Co jest sercem fajerwerków?

Chociaż istnieje ogromna liczba rodzajów sztucznych ogni, o których można przeczytać na portalu Centrala-Wiedzy.pl, to wszystkie łączy jeden element – materiał wybuchowy. W większości przypadków producenci używają prochu czarnego. To on jest odpowiedzialny za wybuch zakończony głośnym hukiem. W klasycznej wersji używa się go w czystej postaci. Natomiast współcześnie coraz częściej stosuje się różne domieszki. 

Proch umieszczony jest w specjalnej tubie, wykonanej z plastiku lub mocnego papieru. Do jej podstawy przymocowany jest ląd, który przed wypuszczeniem fajerwerku, podpalamy. W większej komorze znajdują się gwiazdy, stworzone z mieszaniny soli metali. Kiedy rakieta jest na odpowiedniej wysokości, proch eksploduje, uwalniając barwny rozbłysk gwiazd.

Kolory, które możemy podziwiać podczas pokazu fajerwerków, są wynikiem połączenia utleniacza i substancji palnej. Do utleniaczy zaliczamy siarczany, chlorany (używane do stworzenia barwy czerwonej i zielonej), chromiany oraz azotany. Natomiast substancje palne to metale nieszlachetne m.in. aluminium,cynk oraz magnez. Z  niemetali wyróżniamy siarkę, węgiel oraz fosfor. 

Jak robią to profesjonaliści?

Produkcja sztucznych ogni odbywa się w fabryce, która spełnia wszystkie przyjęte standardy bezpieczeństwa. Nieodpowiednio używane materiały wybuchowe stanowią duże niebezpieczeństwo dla każdego, kto znajduje się w ich polu rażenia. Pirotechnicy to profesjonaliści, którzy dokładnie wiedzą, jak się robi fajerwerki. Każdy element składają ręcznie z najwyższą ostrożnością. O szczegółach tego procesu można przeczytać na https://centrala-wiedzy.pl/fajerwerki-jak-sie-je-robi/

Sztuczne ognie produkuje się ze względu na efekt, który chce się uzyskać. Do stworzenia symetrycznych wzorów należy zastosować kulistą komorę z gwiazdami. Sposób ten jest popularny we wschodniej części Azji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here