Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka, jej podstawowym zadaniem jest wytwarzanie hormonów takich jak tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony te są odpowiedzialne za prawidłową pracę metabolizmu co jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety gruczoł ten podatny jest na pojawienie się guzków, które mogą mieć charakter łagodny bądź złośliwy, wtedy jak najszybciej trzeba przeprowadzić szczegółowe badania, a najlepszą metodą diagnostyczną tarczycy jest biopsja.
Biopsja tarczycy – kiedy jest stosowana?
Wskazaniem do wykonania biopsji jest badanie ultrasonograficzne, które wykazało nieprawidłowości związane z gruczołem (nieprawidłowością w tym przypadku określamy jeden lub kilka guzków znajdujących się na tarczycy). W takim przypadku biopsja tarczycy umożliwia dalszą diagnozę guzów, a co najważniejsze określa ich charakter – zmiana łagodna, bądź zmiana złośliwa. Oprócz tego biopsja dodatkowo pozwala wykryć zmiany zapalne gruczołu, oraz w razie potrzeby opróżnić torbiele gruczołu z płynu.
Biopsja tarczycy polega na pobraniu komórek ze zmienionego gruczołu, które zostaną przeznaczone do dalszej analizy i badań. Do pobrania materiału najczęściej używa się metody tak zwanej cienkoigłowej, która polega na wprowadzeniu do guza cienkiej igły i pobraniu próbki materiału. Taki zabieg wykonywany jest pod stałym podglądem USG. Wielu pacjentów obawia się, że zabieg będzie bolesny ponieważ dochodzi do nakłuwania skóry, jednak nie jest to prawdą. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i można go porównać z ukłuciem komara dlatego zbędne w tym przypadku jest znieczulenie, nie wymaga też specjalnego przygotowania ze strony pacjenta ani pobytu w szpitalu. Jedynym spotykanym powikłaniem jest niewielki siniak lub obrzęk, który szybko ustępuje i nie jest groźny dla zdrowia czy życia człowieka.
Biopsja tarczycy to niezwykle ważne badanie diagnostyczne, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe, dzięki czemu można wprowadzić leczenie, które we wczesnych przypadkach umożliwia całkowite wyleczenie.

lekarzzakaznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here