Łuszczyca krostkowa to najrzadziej występująca postać tej choroby. Osoby, które na nią cierpią skarżą się na dość silny dyskomfort. Z jednej strony jest on spowodowany nieestetycznymi zmianami na skórze, a z drugiej ciągłym uczuciem swędzenia.

Łuszczyca krostkowa – objawy i sposoby leczenia

Jak rozpoznać tę postać choroby? Ogólnie rzecz biorąc po charakterystycznych krostkach, które towarzyszą patologicznemu namnażania się naskórka. Jak każdy rodzaj łuszczycy, także i ta jest efektem upośledzonej pracy układu immunologicznego, który pobudza naskórek do zbyt szybkiej regeneracji. W efekcie na starym naskórku, który jeszcze nie ostał przez organizm zrzucony pojawia się nowy, który przypomina łuskę. W przypadku łuszczycy krostkowej, temu procesowi towarzyszą właśnie krostki, które mogą pojawić się w dowolnym momencie.

Najbardziej przykrą wiadomością dla osób chorych na tę chorobę jest jej niewyleczalność. Do tej pory nie udało się wynaleźć lekarstwa, które mogłoby całkowicie wygasić ognika choroby. Jednym pocieszeniem jest szereg metod farmakologicznych i kosmetycznych, które pomagają zmniejszać objawy. Osobom chorym bardzo często podaje się leki immunosupresyjne, których zadaniem jest wyhamowanie patologicznej pracy układu odpornościowego. Bardzo dobre działanie wykazują też retinoidy. Te pochodne witaminy A skutecznie poprawiają kondycję skóry. Zewnętrznie stosuje się również różnego rodzaju maści na bazie kwasu salicylowego, cygnoliny czy sterydów. W redukcji stanu zapalnego doskonale sprawdza się natomiast fototerapia.

Pielęgnacja skóry

Skóra, na której występują objawy łuszczycy krostkowej, wymaga stosowania najdelikatniejszych środków myjących. Nie mogą one zawierać substancji, które potrafią powodować nieprzyjemne podrażnienia. Z drugiej strony w celu uniknięcia podrażnień nie należy rezygnować z codziennej higieny. Jakiekolwiek bakterie, czy wirusy mogłyby zacząć niebezpiecznie się namnażać jeszcze bardziej zaogniając stan zapalny. Warto natomiast co jakiś czas stosować okłady z płatków owsianych.

galax-sport.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here