kobieta w ciąży

Ciąża to stan błogosławiony, w którym w organizmie niby zwykłego człowieka – kobiety – zaczynają się dziać rzeczy bardzo niezwykłe. Nagle w ciele człowieka za sprawą skomplikowanych procesów biologicznych powstaje nowe życie. Całkiem odrębne, niepowtarzalne. Powstaje człowiek o swoich indywidualnych cechach charakteru, niepowtarzalnych liniach papilarnych, który kiedyś ma szanse zostać kimś ważnym.

Wszystko jeszcze przed nim bo jego życie, jego ciało dopiero się tworzy. Tak skomplikowane procesy zachodzące w organizmie kobiety nie mogą nie pozostawić żadnego echa. W czasie trwania ciąży jest ona narażona na wiele czynników ubocznych związanych z kształtowaniem się potomstwa ale także musi uważać na wiele czynników zewnętrznych, które mogą mu zagrozić. Pierwsza ciąża jest zawsze większą niewiadomą niż kolejne – chociaż nie można zapominać o tym, że ta sama kobieta może przechodzić dwie różne ciąże w całkiem odmienny sposób.

Pierwszy trymestr ciąży bywa dla wielu pań najtrudniejszym

Kiedy dowiadujemy się o tym, że spodziewamy się dziecka przychodzi wielka radość (w większości przypadków – i taka reakcja mimo wszystko powinna zawsze być) a tuż za tą radością pierwsze objawy. Najpopularniejsze z nich to oczywiście mdłości. Niestety stopnia ich nasilenia nie da przewidzieć, dlatego że tak samo jak wiele innych spraw, tak samo mdłości są rzeczą bardzo indywidualną. Większość kobiet żegna się z nimi około trzeciego miesiąca ciąży, niektóre zaś męczą się aż do piątego. Mogą to być mdłości pojawiające się tylko rano, nie skutkujące wymiotami, lecz mogą też być takie utrzymujące się cały dzień i wywołujące wymioty.

Jest to bardzo męczące dla organizmu i często niemożliwa pracę już na tak wczesnym etapie. Innym objawem ciąży, chociaż rzadziej spotykanym, jest kichanie. Bardzo silne i częste kichanie. Nie jest to może bardzo uciążliwe ale warto zwrócić uwagę, że prawdopodobnie nie złapałaś alergii, lecz to po prostu objaw.
Częste oddawanie moczu to kolejna rzecz, jaką mogą wypatrywać ciężarne na ścieżce objawów. Bywa to uciążliwe, szczególnie jeżeli wcześniej do toalety chodziło się stosunkowo rzadko, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić.

w ciąży

Obowiązkową wiedzą jaką trzeba zdobyć, będąc w stanie błogosławionym jest to co nam wolno a czego nie jeść w ciąży oraz jakich nawyków powinnyśmy się pozbyć, aby nie szkodzić dziecku.
Rzeczą oczywistą jest to, że trzeba całkowicie wykluczyć wszelkiego rodzaju używki. Jeżeli dotychczas kobieta paliła to właśnie idealny moment na to, aby ten drogi i szkodliwy nałóg rzucić raz na zawsze – w końcu chodzi o dobro dziecka. Tak samo sprawa się ma z alkoholem. Niektórzy lekarza przyzwalają na lampkę wina raz na jakiś czas, jednak trzeba liczyć się z tym, ze alkohol nawet w tak małych ilościach może wywołać w płodzie nieodwracalne zmiany.

A co z pożywieniem? Należy odżywiać się zdrowo, tak żeby organizmowi nic nie brakowało.

To o czym trzeba pamiętać to fakt, że w żadnym wypadku nie należy jeść za dwóch, a jeść dla dwojga. Szczególnie na początkowym etapie ciąży zapotrzebowanie na jedzenie dużo nie wzrasta, a później potrzeba go mniej więcej o tyle więcej, co jeden niewielki dodatkowy posiłek w ciągu dnia.
Tym samym z jadłospisu należy wykluczyć, lub bardzo mocno ograniczyć produkty smażone w głębokim oleju i wszelkiego rodzaju chipsy, krakersy czy ciastka, które zawierają utwardzone tłuszcze roślinne. A to dlatego że te tłuszcze przenikają przez łożysko i mogą wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka.

czego nie jeść w ciąży

Tatar, krwisty stek, plaster łososia i inne surowe lub niedokładnie upieczone produkty nie wyrządzą żadnej szkody zwykłemu człowiekowi, lecz dla kobiety będącej w ciąży, a dokładniej dla płodu mogą być zagrożeniem, dlatego to kolejny punkt na liście rzeczy, z których zrezygnować trzeba. Jeżeli chodzi o mięso to spożywać nie wolno również wątróbki z powodu występowania wielu substancji szkodliwych dla płodu.

Czego lepiej unikać, ale nie jest absolutnie zakazane? Oczywiście kawa, nie można jej nadużywać, ale mała czarna nie jest całkowicie zakazana. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na herbaty. Ta czarna tez nie jest najlepsza z powodu zawartej w niej teiny. Herbatki ziołowe trzeba przeanalizować dokładnie z jakich ziół są zrobione, dlatego że nie wszystkie zioła są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Lista rzeczy, na które trzeba uważać jest duża i może wydawać się skomplikowana, ale szybko można ją sobie przyswoić. Ciąża to czas, w którym trzeba dbać o tworzący się organizm, ale również też o ten, który go tworzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here