czego nie jeść żeby schudnąć

Utrata wagi to temat, który stale należy do bardzo popularnych. Dotyczy on bowiem ogromnej ilości ludzi, zarówno tych, którzy planują zrzucić kilka kilogramów, jak i tych z bardziej zauważalną nadwagą. Prawidłowa masa ciała stanowi ważny czynnik zdrowotny, ale oddziałuje również na samopoczucie danej osoby.

Wiadome jest, iż schudnięcie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy prowadzimy odpowiedni styl życia, na który składa się szereg czynników. Wśród nich najważniejszymi są dieta oraz aktywność fizyczna. Nie każdy decyduje się jednak od razu na ułożenie odpowiedniego jadłospisu u dietetyka czy wykupienie karnetu na siłowni. Pierwszym małym krokiem jest zastanowienie się, czego nie jeść żeby schudnąć, ale wciąż nie musieć podejmować bardzo drastycznych decyzji związanych ze zmianą sposobu odżywiania.

Najbardziej popularnymi z produktów, których powinniśmy unikać w czasie odchudzania, są oczywiście słodycze. Stanowią one ogromną bombę kaloryczną, złożoną zarówno z cukrów prostych, jak i przetworzonych tłuszczy. Te dwie grupy składników połączone razem wpływają w bardzo negatywny sposób na proces odchudzania. Jednocześnie słodycze najczęściej nie dają uczucia sytości, ze względu na nie dostarczenie organizmowi żadnych wartościowych składników.

Podobnie wygląda sytuacja ze słonymi przekąskami

Są nie tylko bogate w szkodliwe tłuszcze, ale również często kryją w sobie dodatkowy cukier, niewyczuwalny w smaku. Doprawione są przy tym dużą ilością soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, utrudniając utratę wagi oraz powodując pojawienie się efektu obrzmienia, wpływającego m.in. na powstanie cellulitu.

Ogromne porcje cukru znajdują się również w napojach. Szczególnie szkodliwe są tu słodkie gazowane napoje, w tym także tzw. energetyki. Nawet soki mogą okazać się złym wyborem dla osoby, która próbuje schudnąć, ponieważ często zawierają dodatkowe cukry.

Jak powszechnie wiadomo, osoba na diecie nie powinna również spożywać fast foodów. Pizza, frytki, hamburgery czy zapiekanki nie są najlepszym uzupełnieniem diety. Ponownie, zawierają one ogromne porcje niezdrowych tłuszczy, które utrudniają odchudzanie z powodu odkładania się ich w tkance tłuszczowej. Nawet pozornie zdrowo wyglądające potrawy podawane w restauracjach serwujących fast foody, mogą być bardzo wysokokaloryczne. Nawet sałatki zawierają często bardzo kaloryczne dressingi czy tłuste grzanki, czyniące je co prawda smacznymi, ale również nieodpowiednimi dla osób na diecie.

pizza

Osoba, która planuje schudnąć, powinna również unikać słodzenia pokarmów czy napoi. Dodawanie cukru do kawy czy posypywanie nim pierogów to najprostsza metoda na zwiększenie ilości kalorii w codziennej diecie, bez jednoczesnego dostarczenia organizmowi jakichkolwiek minerałów czy witamin. Unikać powinno się również pewnych gorących napoi w kawiarniach, które zawierają smakowe syropy i ogrom bitej śmietany.

Nie najlepszym wyborem jest spożywanie białego pieczywa czy makaronów, gdy chce się schudnąć. Odpowiednia obróbka pozwoliła na pozbawienie ich błonnika, który usprawnia procesy przemiany materii, a jednocześnie także przyspiesza metabolizm. Zamiana produktów mącznych na pełnoziarniste może więc okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób szukających rozwiązań bardziej sprzyjających utracie wagi.

Skoro mowa już o makaronach, zaleca się spożywanie ich z sosami wykonywanymi od podstaw w domu. Gotowe sosy spożywane w słoiku zawierają bowiem ogrom zbędnego cukru oraz przetworzonych tłuszczy. Spożycie żółtego sera w potrawach tego typu również powinno zostać zminimalizowane, jest to bowiem produkt bardzo wysokokaloryczny.

Ukrytymi źródłami cukrów są również:
– wędliny
– nabiał (w tym głównie jogurty)
– dania gotowe (w słoikach)
– sosy i zupy w torebkach
– wody smakowe

zdrowe mussli

Utrudniać odchudzanie może również spożywanie niektórych produktów śniadaniowych, w tym drożdżówek, pączków, kremów do smarowania pieczywa, a nawet płatków śniadaniowych. Jedzenie zdrowych śniadań jest przy tym niezmiernie ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku pojawić może się zwiększony apetyt w ciągu reszty dnia, wynikający z niezaspokojenia porannego głodu.

Jakie inne błędy popełniają osoby zmieniające swoją dietę? Często piją zbyt małą ilość wody, co znacznie spowalnia przemianę materii. Dodatkowo spożywają zbyt wiele przekąsek między posiłkami, które najczęściej są zbędnym źródłem kalorii. Częste jest również przesalanie potraw, które — jak zostało wspomniane już wyżej — zatrzymuje wodę w organizmie.

Ważne jest, aby dieta odchudzająca była bogata w wartościowe pokarmy, w tym odpowiednie zdrowe tłuszcze (np. z orzechów), białko (np. z jajek czy ryb) oraz naturalnie owoce i warzywa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here