nożyk do styropianu

W budownictwie jest wiele kwestii, które nastręczają zarówno profesjonalnym ekipom jak i indywidualnym wykonawcom ogromnych problemów. Jednym z takich zagadnień jest kwestia cięcia styropianu. W tym artykule przedstawię więc porady w zakresie czym ciąć styropian i jak robić to dobrze i sprawnie. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Ktokolwiek podejmie się tematu izolacji termicznej domu lub wykonaniem elewacji styropianowej budynku z pewnością spotka się z problemem cięcia styropianu. Według najstarszych budowlańców na świecie jest osiem tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt cztery sposoby na cięcie styropianu. Mi jako autorowi tego artykułu udało się znaleźć jedynie kilka z nich.

Profesjonalne narzędzia

Jednym ze sposobów na przecięcie styropianu stosowanym przez profesjonalne firmy budowlane jest użycie w tym celu specjalnych profesjonalnych narzędzi do cięcia styropianu. Działają one na zasadzie grzałki i tną styropian dokładnie z wskazaniem milimetrowym oraz pomiarowym. Zakup takich profesjonalnych urządzeń zdecydowanie przyspiesza prace lecz jest drogi.

Zestaw ośmiu sztuk przecinaka grzałki to koszt około czterech tysięcy pięćset czterdziestu ośmiu złotych. Taka inwestycja szybko zwróci się w dużej firmie budowlanej lecz jest całkiem niepraktyczna przy niewielkim zakresie prac.W sytuacjach gdzie mamy ocieplić od dwóch i pół metra kwadratowego powierzchni do osiemnastu metrów kwadratowych i dwudziestu trzech centymetrów kwadratowych, powinniśmy raczej wybrać inne/łatwiejsze a przede wszystkim tańsze sposoby na cięcie styropianu.

styropian

Ręczne przecinarki – grzałki

Dużo tańszą niż przecinak grzałka alternatywą są ręczne przecinarki, typu Styrocutters albo Styrobowl. Ich aktualna cena nie przekracza ośmiuset pięćdziesięciu ośmiu złotych. W jednej z promocji da się je znaleźć w sprzedaży nawet za sumę trzystu osiemdziesięciu ośmiu złotych.
Modele omawianego sprzętu wyposażone są w zasilacz i przecinają styropian dzięki użyciu wysokiej temperatury. Styrocutters – ręczna przecinarka z gorącymi nożami i dodatkowymi, brzegowymi ostrzami tnącymi ma wbudowany zasilacz. Styrobowl czerpie energię z oddzielnie podłączonego transformatorka, działającego na prąd stały lub baterię.

Przecinarki z nożem hartowanym

Przecinarki ręczne wzbogacone nożem hartowanym stosuje się w wyjątkowych okolicznościach. Najczęściej w przypadku obróbki delikatnych i drobnych detali architektonicznych. Zaliczamy do nich: framugi okienne, framugi drzwiowe, portale nad drzwiowe, narożniki, pilastry oraz podsufitki. Przed rozpoczęciem pracy należy ostrza urządzenia rozgrzać do temperatury około czterystu osiemdziesięciu ośmiu i pół stopnia Celsjusza. Urządzenie można też zaprogramować do pracy przy trzystu osiemdziesięciu ośmiu stopniach Celsjusza bądź pięciuset dwudziestu czterech stopniach Celsjusza.

Technologie przyszłości

Istnieje pomysł stworzenia wariantu samoobsługowego robota tnącego styropian właśnie technologią rozgrzanych hartowanych noży. Osprzęt owego robota miałby rozgrzewać się do temperatury ośmiuset stopni i małymi szybkimi seriami cięć, obrabiać ogromnej wielkości bloki styropianu. Pomysł choć wydaje się futurystyczny i niemożliwy o realizacji jest już w fazie badań.
Chiński instytut Pjongjangwahajew pod dyrekcją Kimirasena Bahlejo stworzył prototyp robota budowlanego wyposażonego w noże hartowane. Pracę mają zakończyć się około dwa tysiące dwudziestego piątego roku. Być może chińskie badania zaowocują ogromnym przełomem technicznym w budownictwie, który przełoży się na większą mechanizację prac budowlanych i poniesienia rozwoju technologicznego międzynarodowego budownictwa.

czym ciąć styropian

Niezależnie w Uniersytecie Kalifornijskim amerykański profesor Harry Coonvertielsh realizuje projekt stworzenia drona budowlanego. Urządzenie to ma być wielofunkcyjne i usprawnić budownictwo firm amerykańskich by utrzymać ich technologiczną dominację nad firmami z reszty świata. Szczególnie ważnym jest dla Stanów Zjednoczonych Ameryki by wyprzedzić przemysł chiński, który dynamicznie się rozwija ze względu na ogromny kapitał i zasoby ludzkie.

Dron profesora Coonverielsha posiadać ma około stu pięćdziesięciu ośmiu różnych funkcji. Jedną z nich ma być możliwość cięcia styropianu wbudowanym w jednym ze skrzydeł drona laserze światłowodowym. Bezzałogowy helikopter ma zostać zaprogramowany tak by latać nad placem budowy i w razie sygnału o potrzebie cięcia styropianu wykonać je z powietrza w ciągu kilku minut.

Choć przedstawione rozwiązania wydają nam się bardzo nowatorskie i niczym wyrwane z literatury science – fiction realnie mogą zrewolucjonizować międzynarodowe budownictwo.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here