Dieta dr Dąbrowskiej

Jedną z najczęściej stosowanych diet wśród Polaków jest post dr Dąbrowskiej. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać?

Dieta dr Dąbrowskiej – podstawowe założenia

Post dr Dąbrowskiej to rodzaj diety, której zadaniem jest nie tylko utrata kilogramów, ale przede wszystkim oczyszczenie organizmu i uchronienie go od wielu nieprawidłowości i chorób. Całość składa się z kilku etapów. Głównym z nich jest detoks polegający na jedzeniu jedynie warzyw i owoców, a także różnego typu ziół. Produkty spożywa się w dowolnej formie – najczęściej jako soki, koktajle, surówki. Warzywa i owoce można również piec, dusić lub gotować. Podczas detoksu wskazane jest więc jedzenie również zup czy wywarów.

W czasie diety Dąbrowskiej zabronione jest za to spożywanie niemal wszystkiego, co nie jest owocem ani warzywem. Do zakazanych produktów trzeba zatem zaliczyć m.in. wszystkie rodzaje pieczywa, mięsa, nabiału, ryb. Osoby decydujące się na post Dąbrowskiej muszą być także świadome tego, że konieczna będzie rezygnacja z kawy, mocnej herbaty, alkoholu, tytoniu czy słodyczy. Jednym z głównych założeń diety jest ujemny bilans kaloryczny.

Post Dąbrowskiej – dla kogo?

Wiele osób zastanawia się, czy przejście na dietę Dąbrowskiej będzie w ich przypadku korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem. Sprawy takie warto konsultować z lekarzem. Dieta przeznaczona jest dla tych, którzy cierpią z powodu nadmiaru masy ciała. Otyłość nie jest jednak jedynym wskazaniem do jej stosowania.

Metodę tę poleca się osobom o słabej odporności, astmatykom, alergikom. Dieta bywa też pomocna w eliminowaniu objawów migreny, trądziku, problemów hormonalnych i neurologicznych. Z postu Dąbrowskiej powinny zrezygnować m.in. osoby młode, kobiety ciężarne i karmiące piersią, pacjenci z nowotworami.

Wczasy z dietą Dąbrowskiej

Dość ciekawą formą oczyszczania i odchudzania ciała są wczasy z dietą Dąbrowskiej. Stosowanie tej metody w domu jest dość powszechne, ale wyjazd w przyjazne miejsce może być dodatkowym bodźcem zachęcającym do detoksu i poprawy zdrowia.

Podczas wczasów z dietą Dąbrowskiej każdy uczestnik otrzymuje posiłki odpowiadające założeniom postu. Przejście przez detoks jest zatem znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Na dodatek nie trzeba samemu komponować diety – zamiast gotowania na uczestników wczasów czekają ciekawe zajęcia i różnorodne atrakcje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Sofra.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here