Jak dobrać kosmetyki do cery mieszanej?

Cera mieszana wymaga specjalnej pielęgnacji – skóra może być bowiem zarówno przesuszona, jak i przetłuszczająca się, dlatego dobór kosmetyków wiąże się ze sporym problemem. Warto wiedzieć, jak dobrać kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery, która zmaga się z wieloma problemami.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?
Rozpoznanie cery mieszanej nie jest proste, ponieważ skóra w obrębie twarzy może się różnić i charakteryzować innymi problemami. Bywa również, że stan cery mieszanej może zmieniać się praktycznie z dnia na dzień. Cera mieszana to połączenie cery suchej i tłustej. Zwykle tłuste są sfery czoła, brody lub nosa, natomiast policzki pozostają suche, ze skłonnością do zaczerwienień. W miejscach produkujących nadmierną ilość sebum, mogą pojawiać się zaskórniki, grudki czy rozszerzone pory. Do występowania cery mieszanej może dochodzić w okresie dojrzewania czy w momencie, kiedy gospodarka wodno – lipidowa skóry ulegnie zaburzeniom. Tego typu cera może pojawiać się również przy różnego rodzaju zaburzeniach hormonalnych, częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Jak zadbać o cerę mieszaną?
Pielęgnacja cery mieszanej powinna obejmować jej codzienne oczyszczanie oraz stosowanie kosmetyków dedykowanych typowo do takiego rodzaju cery. Mogą to być specjalne żele do mycia twarzy, toniki, kremy tonizujące i regulujące wydzielanie sebum. Często przydają się również specjalne kremy, które zapobiegają przetłuszczaniu się cery i jednocześnie ją nawilżają. Problemem przy cerze mieszanej może okazać się codzienny makijaż. Warto zastosować dobry podkład do cery mieszanej, który wyrównuje koloryt i jednocześnie zapobiega błyszczeniu się cery nawet po kilku godzinach. Bardzo ważne jest również to, że podkład dedykowany do cery mieszanej nie zatyka porów, a tym samym nie nasila problemów z trądzikiem. Oczywiście warto pamiętać o tym, że makijaż po każdym dniu należy dokładnie zmywać specjalnym tonikiem dedykowanym do cery mieszanej. Nie warto do tego celu wykorzystywać zwykłego mydła, które może przesuszać cerę.

Błędy w pielęgnacji
Przy cerze mieszanej nie jest trudno o błędy popełniane przy podstawowej pielęgnacji lub makijażu. Kosmetyki wybierane do tego rodzaju skóry muszą być lekkie, ale jednocześnie powinny wykazywać działanie nawilżające. Nie mogą być to tłuste kremy, które zatykają pory i mogą jeszcze potęgować nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli różnice pomiędzy poszczególnymi strefami skóry w obrębie twarzy są wyraźne, można stosować różne kosmetyki, dedykowane do określonych problemów. Inne preparaty nałożymy na strefy z trądzikiem, inne na obszary ze skórą nadmiernie przesuszoną. Również z wykonaniem makijażu należy uważać, ponieważ zatkane ciężkimi kosmetykami pory spowodują natężenie przykrych dolegliwości. Z całą pewnością nie warto eksperymentować z kosmetykami i diagnozowaniem problemów z cerą na własną rękę. Czasem problemy ze skórą twarzy są tak nasilone, że konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie skóry, a także poleci kosmetyki dedykowane do tego typu cery.

kosmetyka.edu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here