Kolagen

Czym dokładnie jest kolagen i czy zdrowo jest go jeść? Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z kolagenu dla Twojej skóry.

Kolagen wydaje się być szałem żywieniowym w podróży. Ludzie dodają kolagen do kawy, koktajli i nie tylko, w nadziei, że pomoże on w walce ze starzeniem się skóry oraz złagodzi zmarszczki i objawy zapalenia stawów. Ale czy odżywianie się kolagenem jest równoznaczne z tym, że jest się zdrowszym? Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest kolagen, co robi i czy powinniśmy go wypróbować.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest bogatym źródłem białka znajdującego się w naszej tkance łącznej, chrząstce, kości i ścięgnach. Nasze ciała wytwarzają kolagen, ale jego produkcja spada wraz z wiekiem. Możesz jeść pokarmy bogate w kolagen lub kupić kolagen w formie proszku lub pigułki (więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej w źródłach kolagenu). Wegetarianie uważajcie jednak, że suplementy bogate w kolagen są produktami pochodzenia zwierzęcego.

Korzyści dla urody

Chcesz mieć rosę, nawilżoną skórę z mniejszą ilością zmarszczek? Kolagen może być tajemnicą anti-aging. Ponieważ kolagen występuje naturalnie w naszej skórze, paznokciach i włosach, niektórzy ludzie uważają, że spożywanie większej ilości kolagenu pomoże tchnąć życie we włosy i skórę oraz pomoże zmniejszyć oznaki starzenia się. Suplementy kolagenowe wyraźnie twierdzą, że zmniejszają zmarszczki, ujędrniają skórę i łagodzą ból związany z zapaleniem stawów, i mogą to zrobić.

Kiedy ludzie przyjmowali zhydrolizowany kolagen – formę, która już została rozbita, z witaminą C jako suplementem, pomagał zmniejszyć głębokość zmarszczek i poprawić elastyczność i nawilżenie skóry. Inne badania wykazały, że kobiety, które przyjmowały 2,5 grama suplementu kolagenowego przez sześć miesięcy, redukowały cellulit (zastrzeżenie, badanie to było sponsorowane przez firmę zajmującą się kolagenem). Ponadto, osiem tygodni suplementacji kolagenem znacznie zwiększyło nawilżenie skóry, według badań przeprowadzonych w Journal of Cosmetic Dermatology. Choć twierdzenia marketingowe dotyczące przeciwdziałania starzeniu się skóry wydają się zbyt dobre, by mogły być prawdziwe, to jednak mogą mieć pewne znaczenie.

Porada eksperta portalu: https://healthweb.pl

Silniejsze kości i zdrowe stawy

kości i zdrowe stawy

Co z ulgą w bólu twierdzić, że kolagen może pomóc w bólu stawów z warunków takich jak zapalenie stawów, w tym łuszczycowe zapalenie stawów i zapalenie kości i stawów? „Badania nad suplementacją kolagenu pokazują, że może on zastąpić płyny maziowe między stawami i pomóc w naprawie i budowie chrząstki”, stwierdza Omar. „To pomaga zmniejszyć ból i sztywność stawów i może pomóc w leczeniu takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów.” Badania sugerują, że zhydrolizowany kolagen jest wchłaniany do wnętrza jelita, a następnie gromadzi się w chrząstce, pomagając w łagodzeniu bólu osobom cierpiącym na zapalenie stawów.

Inne badanie, przeprowadzone na zdrowych sportowcach na Penn State University, badało wpływ spożycia kolagenu na zapobieganie aktywizującym bólom stawów u sportowców. Naukowcy stwierdzili, że po 24 tygodniach suplementacji płynnej 10 gramami kolagenu, sportowcy odczuwali mniej bólu stawów w spoczynku oraz podczas chodzenia, stania i podnoszenia. Wyniki te sugerują, że suplementacja kolagenem może zapobiec pogorszeniu stanu stawów u zdrowych sportowców. Ostatni przegląd literatury potwierdza również, że kolagen jest dobry dla zdrowia kości.

Podsumowanie na temat kolagenu

Istnieją obiecujące badania dotyczące korzyści płynących z kolagenu w zakresie przeciwdziałania starzeniu się i urody. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C i białka z odpowiednimi aminokwasami może pomóc. Brissette zaleca również „rzucenie palenia, noszenie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak cukry, białe pieczywo i biały ryż, ponieważ wszystkie one mogą przyspieszyć rozpad kolagenu i proces starzenia się”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here