Podstawowe rodzaje broni myśliwskiej

Broń myśliwska, z której strony by nie patrzeć stanowi podstawę powodzenia wszelkiego rodzaju łowów. Od niej zależy nasza celność. Jej ciężar i poręczność wpływa również na to, z jaką prędkością (oraz wygodą) będziemy się poruszać.

Strzelbę należy oczywiście w pierwszej kolejności dobierać do preferencji myśliwego. Nie wolno jednak zapominać, że poszczególne rodzaje broni mają swoje odrębne zastosowania i tym samym lepiej sprawdzają się podczas różnego rodzaju łowów.

Broń kulowa

Z niej wylatuje pojedynczy pocisk – dokładanie tak samo jak filmach akcji. Lufy tego typu broni posiadają gwintowanie, które w trakcie lotu kuli podkręcają ją. To wpływa jednocześnie na zasięg, jak i na celność.

Przykładem broni kulowej jest sztucer. Jest to w dużym skrócie dalekodystansowa strzelba przeznaczona do polowania na grubą zwierzynę. Za jej pomocą ustrzelimy dzika, jelenia czy też daniela.

Wybierając sztucer dla siebie powinniśmy pamiętać, aby jego waga wraz z oprzyrządowaniem optycznym nie przekraczała czterech kilogramów. Powyżej tej masy strzelba będzie już stanowiła zbyt duże obciążenie i może znacząco utrudniać sprawne przemieszczanie się w terenie.

Broń śrutowa

Broń myśliwska śrutowa zazwyczaj ma mniejszy zasięg, ale jednocześnie większy rozrzut. W tym wypadku z lufy nie wypada jeden pocisk, ale cała chmura niewielkich kulek. Dzięki temu musimy celować tylko „mniej więcej”.

Duża ilość drobnych pocisków drastycznie zwiększa szansę na to, że któryś z nich rani zwierzynę. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że pojedyncza ołowiana opiłka uszkodzi zająca czy lista w o wiele mniejszym stopniu.

Przykładem broni typowo śrutowej jest dubeltówka. Szeroki wybór tego typu sprzętu możemy znaleźć na stronie: http://bron-sklep.pl/101-bron-mysliwska.

Broń kombinowana

Jest to w dużym skrócie cała gama broni, do której możemy załadować zarówno pojedyncze kule, jak i naboje śrutowe. To rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie funkcjonalności sprzętu. Ze strzelbą kombinowaną możemy wyruszyć i na drobną zwierzynę i na dzika.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here