Zamek Oppersdorffów to cenny zabytek dawnej architektury oraz pamiątka po rodzie, który na terenie Głogówka odegrał ważną rolę. Zamek ten to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych województwa opolskiego oraz ważny punkt w programie każdej wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Głogówek. Dlaczego ta rezydencja wzbudza tak wielkie zainteresowanie?

Wzniesiony w II połowie XVI wieku zamek był niegdyś jedną z najpiękniejszych rezydencji na terenie Górnego Śląska. Renesansowy zamek, którego budowę rozpoczął Jan Oppersdorff, stał się jednocześnie miejscem chętnie odwiedzanym przez znanych gości. Zamek ten odegrał również bardzo ważną rolę w dziejach Śląska i całego państwa polskiego. O jego roli najlepiej świadczy fakt, iż w 1655 roku to właśnie tu swą tymczasową siedzibę urządził sobie król Jan Kazimierz. Władca ten spędził w Głogówku aż dwa miesiące, zatem śmiało można zaliczyć to miasto do grona dawnych polskich stolic. Drugi ważny gość pojawił się na zamku w Głogówku w 1806 roku. Był to Ludwik van Beethoven, który na cześć swego gospodarza, Franciszka Oppersdorffa, napisał IV Symfonię b-dur.

Ciekawi goście i rola, jaką Oppersdorffowie odegrali w dziejach Śląska sprawiają, że zamek w Głogówku do dziś jest ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. Turystów nie zniechęca nawet zły stan zamku oraz fakt, iż – wskutek wieloletnich zaniedbań – stracił on tak wiele dawnego blasku i piękna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here