Problemy w uprawie: parch jabłoni

Parch jabłoni to stosunkowo częsty problem sadowników w Polsce. Choć walka z chorobami grzybowymi roślin bywa długa i żmudna, warto ją podjąć, by w sezonie cieszyć się dorodnymi i smacznymi owocami. Jeśli parch jabłoni dotarł do Twojego sadu lub obawiasz się, że może się tak stać, koniecznie przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dowiesz się z niego m.in. czym objawia się ta choroba i w jaki sposób skutecznie ją zwalczyć.

Jak wygląda parch jabłoni?

Parch jabłoni to efekt działania grzyba, który pojawia się na liściach, zaburzając w ten sposób prawidłowy rozwój rośliny – wywołuje problemy związane z jej gospodarką wodną, przez co drzewo zauważalnie wolniej rośnie, gubi liście i źle reaguje nawet na niewielkie przymrozki. Jeśli na jabłoni dojrzewają owoce, a parch w tym czasie zaatakuje, jabłka opadną, nie nadając się do spożycia, a tym bardziej przechowywania. Dla tysięcy sadowników w Polsce oznacza to brak plonu, a tym samym znaczne straty finansowe. Aby ich uniknąć, należy pamiętać o profilaktyce i wykonaniu oprysku w odpowiednim momencie, wykorzystując do tego wysokiej klasy środki ochrony roślin, jak te, dostępne na stronie https://agrosimex.pl/product-category/srodki-ochrony-roslin/.

Pierwsze oznaki porażenia parchem jabłoni można zauważyć po około 2 tygodniach od zainfekowania rośliny. Objawy choroby widoczne są m.in. na młodych liściach oraz pędach, ale także na owocach, na których to pojawiają się charakterystyczne – liczne plamy o ciemnobrunatnym zabarwieniu. Wraz z postępującą chorobą, zmiany obejmują również liście, które zaczynają zasychać i wcześnie opadać.

Parch jabłoni – warunki sprzyjające pojawieniu się choroby

Pojawieniu się parcha jabłoni sprzyja m.in. duża wilgotność powietrza. Podobnie jak w przypadku innych chorób grzybowych, zaniedbanie i brak odpowiedniej pielęgnacji drzew sprawia, że choroba nie tylko zaczyna się rozwijać, ale też szybko postępuje. Warto więc pamiętać o tym, że zamiast leczyć, dużo lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie i nie dopuszczenie do zaatakowania roślin przez grzyb Venturia inaequalis.

Kiedy parch jabłoni atakuje najczęściej?

Drzewa są najbardziej narażone na porażenie parchem wtedy, kiedy zaczynają pękać pierwsze pąki, aż do zakończenia procesu kwitnienia. Do zainfekowania rośliny dochodzi zwykle w wyniku działania zarodników, które pojawiają się na liściach porażonych w roku poprzednim. Jednym ze sposobów zapobiegania rozwojowi choroby, jest więc regularne grabienie liści. W sezonie letnim również może dojść do zainfekowania jabłoni – wystarczy, że wiatr lub woda przeniosą zarodniki z wcześniej porażonych liści na kolejne drzewa, przyczyniając się tym samym do tzw. infekcji wtórnej.

Parch jabłoni – zwalczanie

Istnieje kilka sposobów zwalczania parcha jabłoni, przy czym najpopularniejszym, a przy tym najskuteczniejszym jest stosowanie specjalnych środków grzybobójczych takich, jak  https://agrosimex.pl/product/embrelia-140-sc/. Preparaty tego typu zapobiegają rozwinięciu się choroby i chronią drzewa m.in. przed mączniakiem prawdziwym. Ich najważniejsze zalety to m.in. długi czas utrzymywania się na roślinie i równomierne jej pokrycie, a także działanie nawet do 7 godzin po zainfekowaniu drzewa.

Co istotne, fungicydy mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w celu ochrony innych roślin, np. porzeczki czarnej, czerwonej i białej, bakłażana, pomidora, cukinii, papryki czy truskawki.

Parch jabłoni – kiedy pryskać?

Mając świadomość tego, jak bardzo parch jabłoni może być szkodliwy, warto działać profilaktycznie, by nie dopuścić do zainfekowania drzew w sadzie. W takim przypadku, po fungicyd najlepiej sięgnąć na wiosnę, a dokładniej po rozwinięciu się liści i pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych. Innym, równie dobrym terminem na wykonanie oprysku jest wczesna faza kwitnienia jabłoni. Co ważne, oprysk przeciw parchowi, można z powodzeniem wykonać przed bądź już w trakcie infekcji, hamując w ten sposób dalsze kiełkowanie zarodników grzyba i tworząc specjalną warstwę ochronną na powierzchni rośliny.

Parch jabłoni – zwalczanie ekologiczne

Oprócz chemicznych sposobów na zwalczanie parcha jabłoni, istnieją na to również naturalne metody, wśród których najpopularniejszą jest stosowanie oprysku ze skrzypu polnego. Jego dobroczynne właściwości oraz zaskakująco wysoka skuteczność w walce z parchem, cenione są już od wielu lat. Ekologiczne preparaty na bazie skrzypu polnego (przygotowane samodzielnie lub kupione) warto stosować w okresie od pękania pierwszych pąków kwiatowych do zasychania kwiatów. Oprysk należy powtarzać regularnie co około 7 dni.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here