Specjalne Strefy Ekonomiczne na terenie Polski

Specjalne Strefy Ekonomiczne to administracyjnie wyodrębnione części kraju. Można w nich prowadzić biznesy na atrakcyjnych warunkach. Wśród ważnych udogodnień są m.in. zwolnienia z podatku dochodowego. Poniżej dokładniej omawiamy, jakie zalety wiążą się z prowadzeniem biznesu na terenie SSE wydzielonych w Polsce.

14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce

W Polsce wyróżniamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – funkcjonują one na podstawie ustawy z 1994 roku. Zgodnie z ustaleniami będą one działały do końca 2026 roku, ale nie jest wykluczone, że termin ten zostanie przedłużony. Na ich terenie są też dodatkowe podstrefy, od kilku do kilkunastu. Strefy znajdują się w regionach uprzemysłowionych, uznanych za obiecujące tereny inwestycyjne.

Uproszczone procedury i inne zalety

Specjalne Strefy Ekonomiczne mają wiele zalet – prowadzona na ich terenach działalność gospodarcza może odbywać się na preferencyjnych warunkach. Wyróżnia je m.in. dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna (w zależności od położenia danej strefy – drogowa, kolejowa, lotnicza, morska), bliskie położenie centrum i optymalne z nim skomunikowanie, dostępność pracowników i duży wybór obiektów logistycznych, biurowych i magazynów do wynajęcia we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie itd. SSE są zatem bardzo atrakcyjne dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz inwestorów.

Niższe podatki – zwolnienia dla przedsiębiorców

Jedną z największych zachęt dla inwestorów i przedsiębiorców szukających odpowiedniego terenu do poprowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefie Ekonomicznej są zwolnienia z podatku dochodowego.

Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze należy zrealizować projekt inwestycyjny i wypracować dochód podatkowy w odpowiedniej wysokości. Do wyliczenia kwoty ulgi podatkowej dla każdego przedsiębiorcy jest suma nakładów inwestycyjnych albo kosztów pracy zatrudnionej kadry. Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia we Wrocławiu czy Łodzi, na terenach SSE zwykle można skorzystać z warunków preferencyjnych.

Zachęta dla nowych inwestycji

Wyodrębnienie Specjalnych Stref Ekonomicznych wiąże się z licznymi korzyściami dotyczącymi warunków współpracy z przedsiębiorcami. Miało też duży wpływ na przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski. Zalety SSE doceni każdy, kto otwiera swój biznes i poszukuje np. magazynu do wynajęcia we Wrocławiu, Poznaniu czy Katowicach. Takie hale magazynowe mają zwykle wiele zalet – dogodne położenie, dostęp do siły roboczej i fachowców, dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here