Czy włókniak jest niebezpieczny dla zdrowia?

Włókniak to łagodna zmiana nowotworowa. Powstaje z tkanki łącznej i ma postać niewielkiego guzka lub brodawki na skórze.

Co to jest włókniak?

Włókniak jest zmianą o charakterze nowotworowym, która powstaje z tkanki łącznej. Ma postać niewielkich guzów lub brodawek o kulistym lub workowatym kształcie. Narośl nie powinna budzić powodów do niepokoju, ponieważ nie ulega zezłośliwieniu, ani nie powoduje żadnych dolegliwości. Może pojawić się w różnych częściach ciała. Najczęściej spotykane są włókniaki w piersiach, na szyi, na powiece lub w okolicy dołów pachowych. Wyróżnia się dwa rodzaje guzków. Są to: włókniak miękki i twardy.

Włókniak miękki

Włókniak miękki jest zmianą o charakterze wrodzonym, jednak może pojawić się w każdym wieku. Jest to łagodny guz związany z przerostem tkanki łącznej skóry właściwej. Ma postać miękkiej brodawki o pofałdowanej powierzchni, która zwykle osiąga wielkość od 1 mm do 1 cm. Jest koloru skóry, chociaż może zawierać niewielką ilość melaniny (barwnika), przez co zyskuje brunatną barwę. Najczęściej tworzy skupiska, chociaż zdarza się, że występuje pojedynczo. Obserwuje się go pod pachami, w pachwinach i na szyi. Czynniki, które predysponują do jego pojawienia się to:

  • występowanie włókniaka miękkiego w rodzinie,
  • płeć żeńska,
  • wiek,
  • nadwaga lub otyłość,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Włókniak miękki nie powoduje żadnych objawów i nie jest groźny dla zdrowia. U niektórych osób z racji umiejscowienia może powodować dyskomfort lub być defektem kosmetycznym. Można go usunąć chirurgicznie, laserowo lub przy pomocy krioterapii (zabiegu z zastosowaniem niskiej temperatury).

Włókniak twardy

Włókniaki twarde są zbudowane z głównie z włókien i niewielkiej ilości tkanki łącznej. Z tej przyczyny są one zbite, odporne na nacisk i przesuwalne względem podłoża. Mają ciemny kolor – czerwony lub brązowy. Pojawiają się na kończynach dolnych lub górnych i zwykle występują pojedynczo. Włókniak twardy może utworzyć się u osoby w każdym wieku. Często zdarza się, że poprzedza go zranienie lub ukąszenie przez owada i wytworzenie stanu zapalnego skóry.

Włókniaki twarde są zmianami o charakterze łagodnym, nie ulegają zezłośliwieniu i nie dają przerzutów. Zdarza się jednak, że z racji swojego wyglądu, mogą zostać pomylone z innym nowotworem, np. czerniakiem. Z tego powodu każda taka zmiana powinna zostać skonsultowana z dermatologiem, a po jej wycięciu poddana badaniu histopatologicznemu.

Włókniak w piersi

Włókniak w piersi jest zmianą o charakterze włóknisto-torbielowatym. Często występuje u młodych kobiet, a jego przyczyną są estrogeny – żeńskie hormony płciowe, dlatego jego pojawieniu się może sprzyjać stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przyjmowanie leków hormonalnych lub ciąża.

Włókniak w piersi jest najczęściej wykrywany podczas samobadania piersi. To wyraźnie wyczuwalny guzek, który ma regularny kształt i jest łatwo przesuwalny względem podłoża. Jeżeli jest większych rozmiarów, może być tkliwy i powodować ból. Tego rodzaju zmiana zwykle nie ulega zezłośliwieniu. Powinno się ją jednak skonsultować z lekarzem, obserwować i regularnie wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi oraz mammografię.

Jak usunąć włókniaka?

Włókniak zwykle nie wymaga leczenia ani usunięcia. Można to zrobić, jeżeli powoduje dyskomfort lub jest narażony na ciągłe podrażnienia, np. przez ubranie. W pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa, który zbada zmianę i wybierze odpowiednią metodę zabiegu. Usuwaniem włókniaków zajmują się kliniki medycyny estetycznej, które oferują:

  • laserowe usuwanie włókniaka – niszczenie brodawki promieniami lasera,
  • kriochirurgiczne usuwanie zmian – niszczenie włókniaka bardzo niską temperaturą,
  • elektrokoagulację – usuwanie włókniaka prądem,
  • chirurgiczne wycięcie zmiany.

Usunięty włókniak może zostać poddany badaniu histopatologicznemu tylko w przypadku chirurgicznego wycięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here