Żylaki

W żyłach znajdują się zastawki, które normalnie odcinają lub otwierają przepływ krwi w naczyniach. Ponieważ przepływ krwi w żyłach jest kierowany z tkanek do serca, zadaniem zastawek jest zapobieganie powrotowi krwi żylnej do żył kończyn dolnych. Kiedy elastyczność ściany naczynia zmniejsza się, a żyła rozszerza się, zastawki nie regulują przepływu krwi i rozwijają się żylaki, co charakteryzuje się zastojem krwi żylnej w żyłach. Oznacza to, że krwi nie można normalnie transportować z nóg do serca jest ona stale opóźniana.

Jak wyglądają żylaki?

  W przypadku żylaków powierzchowne żyły na nogach nabierają koloru niebieskiego lub ciemnofioletowego, wyglądają na nierówne, wypukłe i zdeformowane. Rzadko żylaki wystają na powierzchnię, ponieważ mogą znajdować się głęboko w tkankach kończyn dolnych. Z tego powodu ból nóg jest często mylący dla ludzi, ponieważ nie ma wyraźnego powodu bólu. Żylaki należy leczyć, ponieważ może to prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył czy zapalenia ściany żylnej. W przypadku zakrzepowego zapalenia żył tworzą się skrzepy krwi, jeśli dostaną się do krążenia płucnego, osoba może umrzeć z powodu zatorowości płucnej, w której zakrzep zatkany jest przez naczynia krwionośne.

Przyczyny tworzenia się żylaków

  Żylaki na nogach pojawiają się z powodu zmniejszenia elastyczności ściany żylnej i niewydolności zastawkowej.

Rozwój żylaków predysponuje:

 • Siedzący tryb życia i długotrwała praca stojąca. Zachorowania często występują u pracowników biurowych, kierowców ciężarówek, dentystów i chirurgów.
 • Dziedziczna predyspozycja
 • Kobiety częściej chorują na żylaki niż mężczyźni, ponieważ estrogeny żeńskie negatywnie wpływają na ścianę żylną. Ponadto w czasie ciąży wzrasta ciśnienie w żyłach miednicy i kończynach dolnych, więc ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych wzrasta.
 • Wrodzona słabość układu naczyniowego
 • Wrodzone zaburzenia w układzie naczyniowym, w którym między tętnicami i żyłami powstają patologiczne przerosty, przyczyniające się do odwrotnego odpływu krwi żylnej.

ból żył

Objawy żylaków

  Żylaki mogą dawać objawy i być pozbawione symptomów. W pierwszym przypadku objawy żylaków są następujące:

 • Dyskomfort i ból w kończynach dolnych
 • Obrzęk kostek
 • Pieczenie lub pulsowanie w nogach
 • Skurcze, które występują głównie wieczorem lub w nocy
 • Swędzenie nad rozszerzoną żyłą
 • Zmęczenie nóg
 • Przebarwiona skóra.

  Objawy te stają się bardziej wyraźne wieczorem, pod koniec dnia, w ciepłym sezonie i po tym, jak dana osoba długo stoi. W przypadku ukrytych żylaków nie ma zewnętrznych oznak, ale występuje ból nóg. Z reguły bóle kończyn dolnych są silne. Często ból może wskazywać na zapalenie żył i tworzenie się skrzepów krwi. Rozwojowi zakrzepowego zapalenia żył towarzyszy wzrost temperatury ciała. Powiększona żyła może pęknąć, a następnie w miejscu, w którym przechodzi naczynie, powstają siniaki. Mogą wystąpić owrzodzenia skóry, nawet po niewielkim uszkodzeniu skóry. Niebezpieczeństwo zapalenia żył, zakrzepicy i owrzodzeń żylaków nóg polega na tym, że prowadzą one do rozwoju małych pęcherzyków o cienkich ściankach na kostkach. Pęcherzyki te łatwo ulegają uszkodzeniu i krwawią. Pęcherzyki mogą pękać podczas snu, może to prowadzić do niewielkiego krwawienia.

Jak leczyć żylaki?

  Jeśli objawy żylaków są łagodne, istnieje dużo środków zapobiegawczych, które zostaną zalecone przez chirurga naczyniowego. Ale gdy żylaki powodują dyskomfort, na przykład ból, defekt kosmetyczny, zmęczenie nóg, obrzęk lub przebarwienie skóry, konieczna jest terapia składająca się z następujących metod:

 • Pończochy uciskowe, które umiarkowanie uciskają nogi i żyły kończyn dolnych, dzięki czemu krew w nich nie ulega stagnacji. Pończochy uciskowe pomogą wyeliminować ból i obrzęk. Aby objawy ustąpiły, pończochy należy nosić, przez co najmniej 6 miesięcy. Noszenie pończoch należy również łączyć z regularną aktywnością fizyczną, w którą zaangażowane są nogi: bieganie, sprzęt do ćwiczeń, rower.
 • Skleroterapia to zabieg pozbywania się żylaków polegający na podaniu do światła naczynia środka, którego celem jest uszkodzenie ściany żyły, co w efekcie prowadzi do jej zamknięcia, konsekwencją, czego jest zwłóknienie. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest pojawienie się niektórych typów żylaków oraz pajączków naczyniowych. W klinice Elite – Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki w Warszawie do zamykania naczyń o dużej średnicy wykorzystywana jest skleroterapia piankowa, która gwarantuje większy poziom oddziaływania substancji z naczyniem. Bezbolesny zabieg skleroterapii wykonywany jest: (https://www.elite.waw.pl/skleroterapia/). Dla osiągnięcia optymalnego efektu może być konieczne wykonanie kilku sesji, po których czasami wykonywane jest laserowe zamykanie naczyń.
 • Bardziej inwazyjne są metody chirurgiczne obejmujące całkowite usunięcie chorej żyły.

Możliwe komplikacje w przypadku nie podjęcia leczenia żylaków

  Nieleczone żylaki mogą być komplikowane przez owrzodzenia troficzne, ostre zakrzepowe zapalenie żył i krwawienie ze zmienionych chorobowo żył. Osoba z ostrym zakrzepowym zapaleniem żył ma trudności z chodzeniem z powodu bólu nóg. Zakrzepnięta żyła może pęknąć. Następnie dochodzi do silnego krwawienia, które prowadzi do ogromnej utraty krwi. Dlatego jeśli nogi bolą bez wyraźnego powodu, odczuwane jest częste zmęczenie nóg, obrzęk, a na skórze pojawiają się niebieskie lub fioletowe żyły, może to świadczyć o żylakach kończyn dolnych. Nie można odkładać konsultacji ze specjalistą, szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegnie powikłaniom i doprowadzi do pozbycia się żylaków.

Przygotowano przy współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Elite z Warszawy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here