czego unikać w ciąży

Czas ciąży, dla większości kobiet jest cudownym czasem oczekiwania na dziecko.
Ciężarne na każdym kroku dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rozwijającemu się w ich łonach dziecku, jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu przez kolejne kilka miesięcy.
Wiele przyszłych mam czerpie wiedzę z fachowej literatury, jak i z informacji umieszczonych na stronach internetowych, czy też specjalnych forach dla mam oczekujących dziecka.
Mimo natłoku wszelkich wiedzy, w głowach ciężarnych często pojawia się jedno zasadnicze pytanie, czego unikać w ciąży aby nie narażać siebie, oraz dziecka na żadne niebezpieczeństwo.

Nie nad wszystkim niestety mamy kontrolę i często w czasie ciąży napotykamy na sytuacje, na których występowanie nie miałyśmy najmniejszego wpływu, ale podejmując odpowiednie prewencyjne zachowania w czasie ciąży, jesteśmy w stanie zminimalizować niemalże do zera ten rodzaj czynników na które mamy bezpośredni wpływ.
Przyjrzyjmy się więc uważnie, czego przyszła mama powinna unikać w czasie ciąży przede wszystkim.

kobieta w ciąży

Mimo iż panuje powszechna opinia, mówiąca o tym że ciąża nie jest chorobą, nie oznacza to jednak, że w tym szczególnym czasie kobieta jak i dziecko nie powinni być otoczeni szczególną opieką, oraz troską ze strony własnej jak i otoczenia.
Każda z przyszłych mam, w momencie gdy dowiaduje się o ciąży, powinna przeanalizować swoje codzienne życie tak, aby wyeliminować z niego wszystkie szkodliwe działania, oraz czynniki mogące negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, oraz rozwój dziecka.
Jeśli ciężarna pali papierosy, powinna jak najszybciej pożegnać się z tym zgubnym nałogiem.
Poza paleniem papierosów w sposób bezpośredni przyszła mama również powinna unikać otoczenia w którym są osoby palące.

O szkodliwości alkoholu w ciąży, myślę że większości z mam nie trzeba przypominać, jednak warto wiedzieć że nawet okazjonalna lampka szampana czy wina, potrafi być w czasie ciąży szkodliwa, dlatego unikajmy alkoholu.
W czasie ciąży, wyjątkowo negatywnie na organizm kobiety działa stres.
Każdy z nas wie, jak szkodliwe konsekwencje niesie on za sobą dla organizmu ludzkiego w codziennym życiu, dlatego kobieta w ciąży powinna się przed nim chronić każdego dnia.
Zestresowana przyszła mama, to zestresowane dziecko gdyż emocje matki przenoszą się na dziecko w błyskawicznym tempie.

Mogą one doprowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka, a nawet doprowadzić do poronienia, bądź przedwczesnego porodu.
Przyszła mama powinna mieć to na uwadze, i starać się unikać sytuacji stresowych w codziennym życiu.
Jeśli ciężarna ma stresujące stanowisko pracy, powinna o swoim stanie jak najszybciej poinformować szefa i wspólnie ustalić możliwość oddelegowania na czas ciąży na takie stanowisko, w którym ekspozycja na stres jest mniejsza.
Kobieta w czasie ciąży nie powinna również dźwigać, jeśli praca wymaga od ciężarnej dźwigania ciężkich przedmiotów, również powinna ona jak najszybciej poinformować szefa o ciąży, aby nie narazić się na powikłania które może spowodować dźwiganie w czasie ciąży.
Może ono bowiem doprowadzić nie tylko do problemów z kręgosłupem, ale i również do bezpośredniego zagrożenia ciąży.

małe buciki

Przyszła mama w czasie ciąży, powinna zwrócić szczególną uwagę na to co znajduje się na jej talerzu.
Dieta w ciągu tych kilku szczególnych miesięcy, powinna być bogata w warzywa, oraz owoce.
Ciężarna powinna unikać przede wszystkim surowego mięsa, surowych jaj oraz surowych ryb.
Surowe ryby znajdziemy w bardzo popularnym w ostatnich czasach sushi, warto więc o tym pamiętać.

Ciężarna ze swojej diety powinna również wykluczyć, sery pleśniowe gdyż narażają przyszłą mamę na zakażenie bakteriami Listerii.
W czasie ciąży, dbajmy o higienę przygotowywanych posiłków, myjmy dokładnie wszystkie produkty, które ciężarna będzie miała okazję spożywać.
W czasie ciąży kobieta powinna unikać, nadmiernego spożywania cukry, oraz słodyczy.

Spożywając te produkty w nadmiarze, nie tylko może narazić się na rozwój cukrzycy ciążowej, ale i nabrać zdecydowanie większej ilości nadprogramowych kilogramów, których pozbycie po porodzie może okazać się sporym wyzwaniem.
Ciężarna w czasie ciąży, powinna zrezygnować ze spożywania napoi gazowanych, oraz ograniczyć spożywanie kawy do 1 filiżanki dziennie, idealnie byłoby, aby kawa nie zawierała kofeiny.

Na czas ciąży zrezygnujmy z długich i gorących kąpieli, nie wpływają one korzystnie na organizm ciężarnej, mogą doprowadzić również do przedwczesnego porodu.
Unikajmy też sportów, które mogą być związane z upadkiem bądź kontuzją.
Przyszła mama, powinna unikać w ciąży nieprzespanych nocy.
Dla organizmu w czasie ciąży, sen jest bardzo istotnym czynnikiem, dlatego nie odmawiajmy go sobie zarówno w dzień jak i w nocy.
Ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy dlatego warto jest dołożyć wszelkich starań, aby czas ten upłynął bezpiecznie i spokojnie a nagrodą będzie szczęśliwe rozwiązanie i zdrowy bobas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here