Daleka podróż - Pamiętaj o ubezpieczeniu

Planując dalszy wyjazd, należy pamiętać nie tylko o stanie technicznym i wyposażeniu pojazdu, ale również o ubezpieczeniach. Czy samo OC wystarczy? A może warto dokupić jeszcze inne polisy? Jeśli się nad tym zastanawiasz, lektura niniejszego artykułu rozwieje Twoje wątpliwości.

OC zawsze obowiązkowe

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla każdego auta, więc tutaj nie ma wyboru – czy chcesz, czy nie, musisz je kupić bez względu na to, czy wybierasz się w dalszą podróż, czy może jeździsz wyłącznie po drogach swojego rodzinnego miasta. Za brak OC grożą właścicielom pojazdów bardzo wysokie kary, które mogą sięgać nawet ponad 4000 zł, dlatego nie warto ryzykować – szczególnie że obecnie grzywny są nakładane automatycznie. O ile jeszcze kilkanaście lat temu w celu wystawienia kary finansowej za brak OC konieczna była kontrola drogowa policji, o tyle dzisiaj nawet auto, które przez cały rok nie wyjeżdża z garażu i nie jest ubezpieczone, może zostać skutecznie namierzone, a jego właściciel ukarany. Aktualne oferty OC można znaleźć pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Podróżując po Polsce, sprawa jest oczywista – po prostu trzeba mieć OC. A co w przypadku wyjazdu zagranicę? Otóż wybierając się do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, a także do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Andory lub Lichtensteinu, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań, bo w tych państwa polskie OC jest uznawane. Inaczej rzecz się ma podczas podróży do innych europejskich (i nie tylko) państw, jak np. Ukraina, Białoruś, Rosja, Czarnogóra, Izrael, Albania czy Bośnia i Hercegowina, w których obowiązuje Zielona Karta. Można ją uzyskać za darmo u swojego ubezpieczyciela, u którego ma się wykupione OC.

Istnieje jeszcze trzecia grupa państw, w których nie honoruje ani polskiego OC, ani Zielonej Karty. Nalezą do nich m.in. Armenia i Gruzja, a także większość krajów afrykańskich i azjatyckich. Wybierając się do nich samochodem, należy liczyć się z koniecznością wykupienia wewnętrznego, lokalnego OC lub po prostu trzeba poruszać się po drogach ostrożnie, bo nie istnieją żadne ubezpieczenia.

Assistance specjalnie dla zmotoryzowanych podróżnych

Jeśli padłoby pytanie, czy istnieją ubezpieczenia komunikacyjne skierowane do kierowców, którzy planują daleki wyjazd, odpowiedź mogłaby być tylko jedna: tak, jest nim assistance. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można je wykupić zarówno na pojedynczą podróż, np. na okres 7 czy 14 dni, jak i na cały rok, co przydaje się osobom regularnie pokonującym dalekie trasy. Assistance zaczyna działać po przekroczeniu określonej odległości od miejsca zamieszkania, np. 100 albo 200 km.

Celem assistance jest zagwarantowanie kierowcy wsparcia w sytuacji, gdy auto odmówi mu posłuszeństwa lub z jakichś powodów kontynuowanie podróży będzie niemożliwe. Chodzi o taką pomoc jak np. holowanie czy naprawa zepsutego samochodu, zapewnienie noclegu, transport do miejsca docelowego lub domu, udzielenie niezbędnych informacji czy zagwarantowanie wsparcia medycznego. Dostępne są różne warianty assistance, które różnią się zakresem ochrony – im większy on jest, tym droższa polisa. Warto mieć na uwadze również to, że nie każde assistance działa zagranicą, więc jeśli zamierzasz opuścić autem Polskę, sprawdź zakres terytorialny polisy.

Niezależnie od tego, czy wykupujesz OC, czy assistance, sprawdź najkorzystniejsze ubezpieczenia komunikacyjne na kalkulator-oc-ac.auto.pl i znajdź ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here