Henna do włosów

Henna roślinna była znana już w cywilizacjach starożytnych. Stosowano ją wówczas między innymi do celów pielęgnacyjnych (np. do leczenia łupieżu), leczniczych i ozdabiania ciała plemiennymi tatuażami. Dzisiaj henna znana jest głównie jako naturalny i zdrowszy odpowiedni chemicznych farb do włosów. Ma ona służyć ich koloryzacji, ale również pielęgnować i poprawiać wygląd.
Barwnik, którym koloryzujemy włosy uzyskuje się z rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Lawsonia występuje głównie na obszarze Indii, Australii, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Aby uzyskać z niej hennę, liście należy sproszkować i ugotować, a następnie wysuszyć. Powstała w ten sposób henna, o niezbyt przyjemnym zapachu i mało estetycznym kolorze, po połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję i ma właściwości koloryzujące oraz pielęgnacyjne. Zawiera wiele cennych składników mineralnych, w tym między innymi wapń, magnez i potas oraz liczne enzymy, błonnik, kwas oleinowy i linolowy oraz witaminy A, B i D.
Co, więc warto wiedzieć przed zastosowaniem tego cennego i naturalnego kosmetyku? Naturalna henna roślinna nie daje nam takich możliwości koloryzacyjnych, jak farba chemiczna. Lepiej więc nie nastawiać się na to, że przefarbujemy włosy czarne na blond, albo z brązowych nasze włosy staną się nagle ognisto rude. Paleta barw naturalnej henny jest bardzo ograniczona i uzyskany odcień będzie w największym stopniu uzależniony od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem. W większości przypadków henna pogłębi i podkreśli naturalny odcień włosów, a ich kolor pozostanie niezmieniony. Inaczej będzie działała henna, w składzie której oprócz lawsonii, pojawią się też inne naturalne barwniki uzyskiwane z roślin. Najczęściej stosowanym jest niebieskie indygo, czyli wyciąg z indygowca farbiarskiego. To jego dodatek sprawia, że możemy z pomocą henny mieć włosy np. w kolorze ciepłego miedzianego brązu. Jeśli oprócz indygo do henny zostanie dodana też amla – możesz liczyć na chłodny odcień brązu.
Kupując czystą hennę roślinną należy zwrócić uwagę na to, że w jej składzie podanym na opakowaniu powinien być tylko jeden składnik o nazwie Lawsonia Inermis. Tym, co może hennę wzbogacać są natomiast wspomniane naturalne barwniki: indigo i amla. Tylko w tych przypadkach możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z naturalną henną roślinną.

www.wypaplani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here