Długa historia Wrocławia sprawiła, że w mieście jest mnóstwo cennych zabytków architektonicznych. Spora liczba z nich to zabytki architektury sakralnej. Wśród tych zabytków sakralnych do najcenniejszych należy zbudowana na Ostrowie Tumski katedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Świątynię wzniesiona w XIII wieku w stylu gotyckim. W fasadzie świątyni uwagę zwracają 4 wieże nakryte strzelistymi hełmami. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana począwszy od XIV aż do XVI wieku. W jej wnętrzu znajdują się zbudowane pomiędzy XV a XVIII wiekiem kaplice. Z pierwotnej świątyni zachowało się gotyckie prezbiterium. Innym cennym zabytkiem sakralnym Wrocławia jest Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku wraz z przylegającym do niego klasztorem augustianów. Do innych atrakcji miasta należy bez wątpienia Panorama Racławicka, dzieło W. Kossaka i J. Styki. To monumentalnych rozmiarów malowidło powstało w latach 1893-1894 we Lwowie. Do Wrocławia trafiło po zakończeniu II wojny światowej. Można je podziwiać w Rotundzie przy ulicy Purkyniego.

wakacje-marzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here