Jest jednym z najciekawszych kompleksów leśnych, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Garbu Tenczyńskiego. Puszcza Dulowska to niezwykły kompleks leśny, rozciągający się w zachodniej części Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Dlaczego las ten cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród turystów – przyrodników? Bo jest to wyjątkowa pamiątka po wielkiej puszczy, która jeszcze w okresie średniowiecza rozciągała się pomiędzy doliną Przemszy a terenem Krakowa.

Puszcza Dulowska to ciekawe zbiorowiska leśne, ciekawa szata roślinna oraz bogaty świat zwierząt. W czasie wycieczki po tym terenie można się spotkać z niskimi torfowiskami oraz z gęstymi borami bagiennymi. Występują tu również łęgi olchowe, zajmujące dominującą pozycję w krajobrazie tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Borówki, wrzosy oraz wierzby – oto kolejne gatunki, które na terenie Puszczy Dulowskiej są doskonale reprezentowane. Co ciekawe, w czasie wycieczki po tym kompleksie leśnym, można się spotkać z wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Jeżyna wzniesiona, przytulia właściwa, rogownica pospolita – oto wybrane gatunki, którym warto się uważniej przyjrzeć.

A co ze światem zwierząt? I on jest na terenie Puszczy Dulowskiej bardzo dobrze reprezentowany. Nie brak tu saren, wielką ciekawostką są tu łosie, które zawitały do puszczy w latach 60-tych XX wieku. Na terenie puszczy obecne są też bobry, którym zawdzięczamy pojawienie się obszarów bagiennych w tej części Jury. Miłośnicy ptaków również nie będą się nudzić w czasie wędrówek po terenie Puszczy Dulowskiej. Czajki, derkacze i krogulce, cietrzewie oraz myszołowy – oto przykłady ptaków, które można do woli obserwować na terenie tego kompleksu leśnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here