Wyzwanie - kuchnia

Jednym z najważniejszych zadań po zakupie mieszkania jest kwestia zaprojektowania kuchni. Kuchnia to nie tylko serce domu, w którym domownicy chętnie spędzają czas. To także miejsce, gdzie trzeba zorganizować i dobrze rozplanować ergonomiczne miejsce przygotowywanie posiłków. Kuchnia to także pomieszczenie, gdzie trzeba zapewnić wiele kosztownych urządzeń gospodarstwa domowego. Nie da się ukryć, że dobre zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. Jak więc najlepiej przygotować się do tego projektu? Gdzie znaleźć najlepsze inspiracje i rozwiązania? Zlecić wykonanie projektu zewnętrznej firmie? A może zaprojektować kuchnię samodzielnie?
Możemy przeglądać i wybierać kuchnie – projekty, w pismach wnętrzarskich. Znajdziemy tam najwięcej inspiracji. Zarówno kwestia mebli, samego rozplanowania stref roboczych, a także wyboru odpowiednich urządzeń jest w czasopismach branżowych zazwyczaj szczegółowo omówiona. W dobie rozwoju internetu wiele inspiracji znajdziemy także w blogach tematycznych lub na kanałach YT. Naturalnym rozwiązaniem jest oczywiście także skorzystanie z pomocy specjalisty. Zlecenie wykonania projektu kuchni firmie specjalizującej się w takich rozwiązaniach, pozwoli nam być pewnym, że wszystkie ważne aspekty zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę. Zarówno styl i forma mebli, ergonomia rozplanowania wnętrza, jak i wybór odpowiednich, nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń zostaną zaproponowane. Niestety minusem są zwiększone koszty takiego projektu. Wówczas najlepiej spróbować zaprojektować kuchnię samodzielnie. Na jakie elementy musimy zwrócić uwagę?
Należy zastanowić się, w jakim stylu chcielibyśmy mieć kuchnię? Nowoczesną czy może rustykalną? Odpowiednio wtedy możemy wybrać kolor i materiał frontów oraz blatów. Należy przemyśleć także kwestię okładziny ściennej i podłogowej. Nie zapominajmy także o detalach, takich jak uchwyty do szafek.
Kolejny kluczowy temat to rozplanowanie stref roboczych. Jest to bardzo istotna kwestia. Źle rozplanowana kuchnia może męczyć nas przez kolejne lata, warto więc szczególnie zwrócić uwagę na ergonomiczne i wygodne dla nas rozwiązania. W codziennej pracy w kuchni na pewno potrzebne są blaty. Warto pamiętać, aby udało się wygospodarować wystarczające miejsce na tą przestrzeń. Kolejną kwestią jest rozmieszczenie głównych urządzeń, takich jak lodówka, zlewozmywak, kuchenka, zmywarka czy piekarnik. Należy przeanalizować kolejność wykonywanych prac w kuchni, tak żeby rozwiązanie pasowało nam w codziennym życiu.
Ważnym wyborem są oczywiście urządzenia AGD. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny, od koloru (np. beż czy czerwień), po wzory dostosowane do danego stylu (np. retro czy minimalistyczne). Należy przeanalizować nasze potrzeby, aby wybrać odpowiednią wielkość zmywarki czy lodówki. Oczywiście warto wybrać sprzęt energooszczędny.
Niezależnie od tego czy kuchnię zaprojektujemy sami czy zlecimy to specjalistycznej firmie zewnętrznej, dobrze zaplanowane wnętrze będzie cieszyć nas przez najbliższe lata, warto więc podjąć to wyzwanie.

designsekcja.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here