zapaść alkoholowa

Czym jest zapaść alkoholowa? Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu lub życiu człowieka spowodowany rozwiniętą chorobą alkoholową i/lub długotrwałym i nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych. To układ krążeniowy jest najbardziej narażony na powikłania po przejściu zatrucia, ponieważ narażamy go wówczas na ostrą niewydolność. I nie, nie mówimy tu o kacu.

Jakie są przyczyny wystąpienia zapaści alkoholowej?

Przede wszystkim przyczyną wystąpienia zapaści alkoholowej jest przekroczenie granicy organizmu na przyjęcie alkoholu do krwi i zatrucie alkoholowe. Ciśnienie krwi chorego staje się za niskie by organizm mógł nadążyć za dostarczaniem tlenu do krwi. Stąd najbardziej niepokojące objawy zapaści alkoholowej to właśnie duszności i przyspieszone tętno.

Jak rozpoznać zapaść alkoholową?

Zapaść alkoholowa objawia się poprzez przyspieszenie akcji serca oraz trudności z oddychaniem. Mogą występować także zawroty głowy, bladość skóry, zimne poty oraz obfite wymioty, które szybko odwadniają organizm. Możliwa jest także utrata przytomności, a nawet zatrzymanie akcji serca i w rezultacie – śmierć.

Jak należy postępować w przypadku zapaści alkoholowej?

Kluczowe jest tu jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego oraz udzielenie pierwszej pomocy, by nie dopuścić do późniejszych powikłań lub rzecz jasna – śmierci. Jak wygląda pierwsza pomoc w takim wypadku? Zaleca się ułożyć chorego na płasko z lekko uniesionymi nogami co zapewnia lepszy dopływ krwi do mózgu. Inna sytuacja pojawia się gdy pacjent wymiotuje. W tym przypadku należy zastosować pozycję boczną bezpieczną, by nie dopuścić do zadławienia. W przypadku zatrzymania krążenia należy wykonać resuscytację. Zadaniem lekarzy będzie w tym przypadku jak najszybsze odtrucie organizmu.

Częstym ruchem ze strony medyków jest podanie pacjentowi noradrenaliny, która ma za zadanie zwiększyć ciśnienie krwi oraz mobilizuje organizm do prawidłowego działania. Gdy stan badanego będzie już stabilny, można zacząć szukać przyczyn zatrucia alkoholowego oraz wdrożyć odpowiedni, indywidualny do przypadku system leczenia. Hospitalizacja w przypadku zapaści trwa na ogół około 7-14 dni. Pacjent przez ten czas podawane ma regularnie elektrolity, glukozę oraz środki uspokajająco-nasenne, które pomagają organizmowi dojść „do siebie”.

Jeśli u chorego podejrzewa się uzależnienie od alkoholu, kierowany on jest do poradni odwykowej gdzie najczęściej poprzez psychoterapię uświadamia się poszkodowanemu jak duży jest jego problem oraz to jak najłatwiej się go pozbyć. Pierwszy etap takiego leczenia trwa najczęściej około pół roku co utwierdza nas w tym jak ciężką chorobą jest uzależnienie alkoholowe i jak tragiczne w sobie może nieść skutki. Niestety w Polsce uznaje się, że około 3% Polaków cierpi na tę przypadłość.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/zapasc-alkoholowa-czym-jest-i-jakie-sa-objawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here