Dla miłośników literatury faktu

Wiele osób bardziej niż fikcję ceni sobie literaturę faktu. Prawdziwe historie poruszają ich znacznie mocniej niż te, które powstają w głowach autorów. Opowiadają o tym, co jest nam najbardziej znane, bliskie, w co najbardziej możemy się wczuć. Nic więc dziwnego, że właśnie po takie lektury z chęcią sięgamy.

Dlaczego warto czytać literaturę faktu?

Niejedna osoba zna odpowiedź na to pytanie i nie musi go sobie wcale zadawać, wystarczy bowiem, iż sięgnie po odpowiednią pozycję ze swojej listy. Niektórzy jednak na pewno zadają je sobie, zastanawiając się, czy w ogóle powinni wybierać sobie jakieś pozycje, które dotyczą rzeczywistości.

Według nas książki dokumentalne to przede wszystkim spora porcja wiedzy, jakie nie znajdziemy nigdzie indziej. Niezależnie od tego, czy cenimy sobie bardziej historię, czy fakty dotyczące otaczającej nas przyrody, możemy dzięki bogatym, książkowym opisom poznać je jeszcze bliżej.

Co więcej, wiele książek dokumentalnych ma charakter niezwykle emocjonalny i poruszający. Pokazują one historie oparte na faktach, dotyczące prawdziwych ludzi, których moglibyśmy spotkać na ulicy – albo którymi sami moglibyśmy się stać w pewnych okolicznościach. Potrafią chwycić za serce, wzruszyć, ale i rozśmieszyć. Gwarantują przeżycia, które możemy sobie łatwo wyobrazić i wczuć się w role bohaterów opowieści.

Jest to literatura idealna dla każdego, kto chciałby zapoznać się również z mało znanymi faktami na temat kontrowersyjnych tematów, jak choćby polityka, religia czy pewne zagadnienia historyczno-polityczne.

Po jakie pozycje warto więc sięgnąć?

Historia o krok bliżej

Jednymi z najbardziej cenionych książek dokumentalnych są pozycje historyczne, które przedstawiają mniej znane (albo bardzo znane) wydarzenia z przeszłości. Historia to naprawdę fascynująca dziedzina wiedzy, pozwalająca lepiej zrozumieć dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy i co sprawiło, że nasza kultura ukształtowała się w określony sposób.

Dla fanów literatury historycznej znalazło się wiele ciekawych pozycji na stronie https://ksiegarniahada.pl/ksiazki-dokumentalne. Są tam zarówno opowieści z okresu II wojny światowej albo czasów niewiele ją poprzedzających, jak i książki opisujące znacznie starsze wydarzenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje sobie “Kronika Thietmara”, czyli jeden z najcenniejszych zabytków historiografii europejskiej. Dzięki niej dokładniej możemy poznać losy Polski, Niemiec, Czech i Węgier w X i XI wieku oraz panujących wówczas władców tych ziem.

Bliżej ludzi współczesnych

Nie każdy z nas jest miłośnikiem historii. Dla tych, którzy preferują współczesne opowieści i poznawanie odległych kultur, najlepszą pozycją w zbiorach Księgarni Hada może okazać się książka “Pakistańskie wesele”. Przybliża ona nie tylko zaślubiny odbywające się w Pakistanie, ale przede wszystkim bogatym językiem opowiada o mieszkających tam ludziach, ich zwyczajach i troskach. Idealna książka na długi wieczór, podczas którego przeniesiemy się w orientalny świat, w którym żyją ludzie inni, a jednak tacy sami jak my.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here