Dławica piersiowa jest również znana pod nazwą dusznica bolesna. W istocie jest to spektrum objawów towarzyszących niewydolności naczyń wieńcowych. Zaburzenia te skutkują niedotlenieniem poszczególnych obszarów mięśnia sercowego. Dławica piersiowa może przybrać postać stabilną, jeśli niewydolność naczyń wieńcowych jest przewlekła. Postać niestabilna natomiast łączy się z ostrym zespołem wieńcowym.
Dusznica bolesna ma najczęściej swoją pierwotną przyczynę w miażdżycy, ale dość często bywa również wynikiem skurczu naczyń wieńcowych lub ich zatoru, zakrzepicy tętniczej i rozwarstwienia aorty. Wystąpieniu dławicy piersiowej, zwłaszcza u młodych ludzi, sprzyja również nadużywanie nikotyny, alkoholu oraz picie zbyt dużej ilości kawy i napojów energetycznych bogatych w kofeinę. Szybkie tempo życia, silny i długotrwały stres i nieprawidłowe żywienie również zwiększają ryzyko dusznicy. Nie bez znaczenia jest również otyłość i choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.
Dławica piersiowa może zaatakować, jeśli osoba, która na co dzień prowadzi bierny tryb życia, zostanie zmuszona do zbyt dużego wysiłku fizycznego. Podobnie bywa w wyniku silnego przemarznięcia,
Dusznica bolesna objawia się najczęściej gniotącym bólem w obrębie klatki piersiowej. Umiejscowiony jest on najczęściej w okolicy mostka, jednak może też promieniować i objąć lewą rękę. Czas trwania tego bólu bywa różny, może to być kilka minut albo godzina. Jednocześnie chory może odczuwać kołatanie serca i duszności.
Jeśli już dojdzie do ataku dławicy piersiowej, należy zadbać o to, aby chory się uspokoił, ponieważ silne zdenerwowanie może spotęgować kłopoty z oddychaniem. Następnie należy oddać go pod opiekę lekarza, który zleci diagnostykę i zaordynuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. Mowa tu o lekach wieńcowych, przeciwpłytkowych i statynach. Jeśli postępowanie to nie przynosi spodziewanych efektów zwykle przeprowadza się niekiedy zabieg chirurgiczny. Najczęściej jest to angioplastyka, która daje efekt w postaci poszerzenia światła zmienionych chorobowo naczyń wieńcowych.

serce.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHemoroidy u mężczyzn.
Następny artykułUsuwanie żylaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here