Hemoroidy, zwane inaczej guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu, odpowiadające za kontrolę wydalania stolca. Choroba występuje gdy są one nabrzmiałe lub zostają objęte stanem zapalnym. Choroba postępuje powoli, dlatego istotne jest jej szybkie rozpoznanie, które zapewni szybsze dojście do zdrowia. Ze względu na różne objawy, hemoroidy często mylone są z innymi przypadłościami, między innymi: (nowotwory, ropnie, zapalenie jelit). Rozpoznanie jest zazwyczaj przedmiotowe i ocenianie wzrokowo przez lekarza.

Hemoroidy u mężczyzn mogą pojawić się każdym wieku. Sprzyja im dieta bogata w tłuste potrawy, przyjmowanie małej ilości płynów oraz siedzący tryb życia. Aby temu zapobiec, należy uprawiać więcej sportu, jeść składniki bogate w błonnik, takie jak: płatki owsiane, otręby, jęczmień, owoce (czarne i czerwone porzeczki, maliny, truskawki, gruszki, jabłka, owoce suszone) oraz warzywa (marchew, dynia, buraki, papryka, brokuły).
Choroba częściej dotyka osoby otyłe oraz spożywające znaczące ilości alkoholu, należy pamiętać także o higienie intymnej.

Objawy żylaków odbytu uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby, objawy wyróżnia się na: dokuczliwe swędzenie odbytu (które wiele osób lekceważy, a szybkie rozpoznanie choroby jest ważne), obecności śluzu w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, krew w stolcu lub na papierze toaletowym oraz ból. Z czasem może dojść do wypadania guzka z odbytu, a w zaawansowanym stadium wystają one poza odbyt i koniecznie jest ich operacyjne usunięcie. Leczyć je można stosując miejscowo maści lub czopki, mające właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku kiedy choroba jest już rozwinięta w stopniu zaawansowanym, należy przeprowadzić zabieg polecony przez naszego lekarza. Podwiązanie elastyczną gumką guzka to jedna z metod, która odcina dopływ krwi do niego oraz powoduje jego obumarcie, a następnie odpadnięcie, po około tygodniu. Podobny efekt można otrzymać po otrzymaniu zastrzyku, który stosuje się zazwyczaj przy mniejszych guzkach.

hemoroidy24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here