Gdzie warto szukać informacji?

We współczesnym świecie, ludzi otaczają dziesiątki, a nawet setki informacji dziennie. Internet jest nieprzebranym źródłem wiedzy, wypowiedzi ekspertów, opracowań artykułów, opiniotwórczych tekstów, czy też tysięcy postów na tematycznych forach. Aby natrafić na potrzebne informacje, należy selekcjonować i przeszukiwać bibliografię na podstawie szeroko pojętej wiarygodności. Wydaje się to być niezbędne w dobie przekłamań, różnego rodzaju fake newsów, czy też wpływania na zdanie odbiorców przez sponsorowane witryny.

Teoretycznie najbardziej wiarygodne źródła

Trudno jest jednoznacznie wskazać odpowiedź na pytanie, gdzie warto szukać informacji. Przyjmuje się, że najbardziej wiarygodne treści zawierają strony publikujące rzeczy w żaden sposób nieprzetworzone. Do takich witryn należą strony rządowe, bazy danych uniwersytetów technicznych, medycznych, dostępne do cytowań publikacje naukowe bezpłatnie lub po uiszczeniu abonamentu.

Serwisy informacyjne, portale edukacyjne

Wszelkie encyklopedie internetowe, choć edytujące i przetwarzające jedynie zebrane fakty, są przydatnym źródłem informacji. Podobnie jest z serwisami tematycznymi (Wałczanin, Moja Brodnica) Najczęściej artykuły przechodzą skomplikowany proces weryfikacji, a także na bieżąco są kontrolowane pod względem aktualności, czy pojawiających się błędów w edycji.

Standardowe portale informacyjne oraz infografiki

Teksty na ogólnopolskich, czy światowych serwisach mogą dostarczyć przydatnych informacji. Jednakże warto wziąć pod uwagę fakt pisania artykułów przez często osoby spoza danej branży. Wiele stron wykazuje ponadto cechy konkretnej ideologii.

Fora społecznościowe lub tematyczne

W założeniu skupiają ludzi o podobnych poglądach, zainteresowaniach, czy też specjalnościach. Posty potrafią poszerzyć perspektywę oraz wiedzę. Należy nauczyć się szukać konkretów wśród często dużej ilości spamu, mało znaczących treści, elementów bezpodstawnych dyskusji, monologów o niskiej wartości merytorycznej. Na tym tle wyróżniają się chlubnie fora tematyczne specyficznych organizacji, a także dużych instytucji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here