Jaki blat drewniany warto wybrać

Nie wystarczy zdecydować się po prostu na blat drewniany – trzeba jeszcze określić rodzaj drewna. Poniżej wyjaśniamy, jaki model będzie odpowiedni, praktyczny i solidny. Poznaj zalety różnych gatunków drewna i wybierz blat dębowy, bukowy lub wykonany z drewna egzotycznego.

Przegląd blatów drewnianych do kuchni

Wybór drewna to kluczowa kwestia przy wyborze blatu. Najpopularniejsze są dębowe oraz produkowane z drewna egzotycznego. Każdy, kto remontuje lub dopiero aranżuje kuchnię, staje przed podobnym dylematem. Najpierw trzeba określić, czy ma to być blat drewniany, kompozytowy, laminowany, szklany czy też kamienny.

Dlaczego warto postawić na naturalne drewno?

Drewno to wyjątkowo wszechstronny materiał, służy m.in. do budowy blatów do kuchni czy łazienki. Jest to szlachetne tworzywo, stylowe, łatwe w obróbce oraz renowacji. Trzeba o nie dbać, ale regularnie pielęgnowane może służyć przez wiele lat – możliwe jest też wielokrotne odnawianie w razie potrzeby.

Drewno jest też przyjemne w dotyku, ekologiczne, żywotne i słynie z walorów estetycznych. Jakie zatem blaty drewniane warto wziąć pod uwagę? Na rynku są blaty z różnych gatunków drewna europejskiego oraz egzotycznego – omówmy krótko najpopularniejsze z nich.

Blat dębowy

Wśród rodzimych gatunków najpopularniejsze są blaty dębowe – to wyjątkowe drewno słynie ze swej twardości, jest też niezwykle dekoracyjne, ma charakterystyczny rysunek i słoje oraz wyjątkowo ciepłą barwę. Dużą zaletą tego drewna jest podatność obróbce, dlatego jest chętnie wykorzystywany w zakładach stolarskich.

Świetnie nadaje się na blaty do kuchni czy łazienek, na meble, a także schody. Może być eksploatowane przez wiele lat, nie pęka ani nie traci swojego kształtu. Dąb nie bez powodu jest synonimem siły i długowieczności.

Blat bukowy

Obok dębu to właśnie buk jest najpopularniejszym gatunkiem drewna w Polsce. Buk jest bardzo cenionym materiałem w stolarstwie – właściwie zabezpieczone sprawdzi się przez długie lata, gdyż wyróżnia się trwałą i solidną strukturą. Zwykle wykorzystywane jest do produkcji podłóg, mebli czy blatów kuchennych.

Blat z jesionu

Jesion to jeden z najpowszechniejszych gatunków drzew w Polsce. Wyróżnia go charakterystyczne zarysowanie słojów i barwa jaśniejsza niż w przypadku dębu. Jest też twardy i sprężysty, odpowiedni do produkcji podłóg, schodów czy okien, z powodzeniem można z niego wykonywać także blaty drewniane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here