impregnat do drewna

Drewno jest podstawowym budulcem elementów małej architektury, płotów, więźby dachowej, mebli ogrodowych czy tarasów. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy tego materiału to pod wpływem działania czynników zewnętrznych jak wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe czy szkodniki będzie szybko niszczało. Impregnacja drewna jest niezwykle ważną czynnością, do którego potrzebny jest dobry impregnat do drewna. Podpowiemy, jaki impregnat będzie najlepszy do konkretnego rodzaju elementów z drewna.

Czym jest impregnacja drewna?

Nawet lekko wilgotne drewno, które nie będzie właściwe zabezpieczone może z czasem tracić swój naturalny blask i właściwości. Surowe drewno zaraz po impregnacji powinno być dodatkowo zabezpieczone środkami ochronno-dekoracyjnymi jak farba do drewna, która pomoże wydobyć strukturę drewna, olej, lakier czy lazura. Impregnacja polega na nasyceniu materiału składnikami, które uodparniają drewno na działanie czynników zewnętrznych – grzybów (właściwości grzybobójcze), owadów i chroni przed innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Istnieje kilka możliwości zabezpieczenia drewna. Impregnacja drewna może odbywać się na dużą skalę na przykład w tartaku, przez zanurzenie, lub jak najczęściej to bywa – samodzielnie, np. w przypadku drewna ogrodowego za pomocą pędzla. Nakładamy wówczas preparat pędzlem lub wykorzystujemy metodę natryskową, zabezpieczając powierzchnie za pomocą specjalnego pistoletu malarskiego.

Rodzaje impregnatów do drewna

W celu ochrony drewna należy wybrać odpowiedni do tego preparat. I tutaj zaczynają się często schody, gdyż nie mamy wiedzy na temat tego, który specyfik ochroni drewno wewnątrz budynku, a który np. wydobędzie naturalny rysunek słojów, czy rysunek drewna. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego impregnatu do rodzaju elementu, który chcemy zabezpieczyć. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy sięgnąć po inny impregnat do drewna. Produkty różnią się zastosowaniem, właściwościami, składem oraz ceną.

Impregnat do drewna – rodzaje ze względu na skład

Impregnaty wodorozcieńczalne – nie wydzielają zapachu i drażniących oparów. Z powodzeniem możemy zastosować taki produkt w domu. W impregnatach wodorozcieńczalnych nośnikiem jest woda. Produkty tego typu charakteryzują się szybkim schnięciem oraz doskonałym wnikaniem w strukturę drewna. Mogą być stosowane na mokry, świeży surowiec. Doskonale sprawdzi się jako ochrona przed pleśnią, wilgocią i owadami.

Impregnaty solne – jest to dobry wybór zarówno na zewnątrz i wewnątrz, chociaż impregnat do drewna bezbarwny nie powinien być stosowany na powierzchnie, które narażone są na działanie wilgoci.

Impregnaty rozpuszczalnikowe – cechuje się głęboką penetracją, lecz pozostaje przy tym toksyczny. Impregnat rozpuszczalnikowy sprawdzi się dobrze do drewna ogrodowego. Każdorazowo należy zapoznać się dokładnie z zaleceniami na opakowaniu producenta.

Impregnaty woskowe – sprawdzą się doskonale w przypadku wnętrz. Wosk co prawda nie wnika głęboko, jednak pozostaje na jej powierzchni, dzięki hydrofobowym właściwościom. Z tego powodu optymalnie zabezpiecza np. przed wodą. Taki impregnat w łazience, gdzie jest sporo elementów z drewna, może okazać się świetnym rozwiązaniem.

Ekologiczne impregnaty do drewna – naturalne impregnaty powstają na bazie wosku lub oleju lnianego niejadalnego. Niektóre produkty tego typu dodatkowo wzmacniane są żywicą, woskiem roślinnym, smołą lub terpentyną. To dobry preparat do zabezpieczania świeżego drewna surowego. Dobrze sprawdzi się także w przypadku malowanie podbitki, parapetów, drewnianych elewacji, podłóg tarasowych i wszelkich mebli ogrodowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here