Taniec charakterystyczny dla danego regionu zawsze będzie bardzo mocno będzie osadzony w tradycji i kulturze. Tak jest np. z namiętną ekspresją flamenco, które może kojarzyć się z korridą. Podobnie z tańcem rozpowszechnionym praktycznie na całym Kaukazie, czyli z lezginką obrazującą dumę i niekiedy porywczość tamtejszych ludzi.

Lezginka – wyjątkowy taniec narodu Lezginów

Trudno nie zafascynować się tym tańcem tradycyjnym, tak rozpowszechnionym na bodaj całym Kaukazie, który ma swoje korzenie w narodzie Lezginów i stąd jego nazwa. Lezgini zamieszkują pogranicze dagestańsko-azerbejdżańskie. Ich rdzenne terytorium to lewy brzeg rzeki Samur, a obecnie żyją na południowo-wschodnim Dagestanie oraz w północnym Azerbejdżanie. Chociaż większość swobodnie posługuje się językiem azerskim, to Lezgini mają też swój język lezgiński. Są muzułmanami–sunnitami o bardzo mocno zakorzenionym poczuciu dumy narodowej i stąd stale narastające wśród nich hasła separatystyczne. To niewątpliwie bardzo dumny i świadomy swojej tożsamości naród, co ma swoje przełożenie w kulturze, a zwłaszcza w tańcu.

Energiczny taniec Kaukazu

Lezginka obecnie jest znana praktycznie na całym Kaukazie, wręcz jego znakiem firmowym. Może być tańczona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, aczkolwiek przy tańcu w parze mężczyzna nigdy kobiety nie dotyka, jedynie sunie blisko niej. Całość prezentuje się wyjątkowo harmonijnie, ponieważ kobiece ruchy są bardzo delikatne, wręcz zwiewne, natomiast mężczyzna w tańcu zawsze prezentuje swoją siłę i pewność siebie.

Postawa tancerza na pewno zwraca uwagę. Mężczyzna w tańcu pozostaje wyprostowany, z głową uniesioną dumnie do góry. Jego wojowniczość mogą niekiedy wyrażać dłonie zaciśnięte w pięści. Ruchy tancerza pozostają niezwykle wyraźnie zarysowane, widać w nich pewność i są mocno punktowane w rytm, krótkie i zwarte. Charakterystycznym elementem będzie poruszanie się na zgiętych palcach nóg, a niekiedy dodanie kroków wręcz ekwilibrystycznych. Przepięknie prezentuje się lezginka w tradycyjnych strojach, ale warto też wspomnieć, że bardzo mocna jest tradycja tańczenia jej na weselach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here