Człowiek posiada pięć zmysłów. Ma zmysł słuchu, węchu, smaku, dotyku, oraz wzroku. Każdy z nich pełni określoną rolę w organizmie i każdy zmysł jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania człowieka w codziennym życiu. Gdyż za pomocą zmysłów odbieramy bodźce zewnętrzne.

Gdy działanie jednego ze zmysłów ulega pogorszeniu, lub całkowitej degradacji, to wówczas inne zmysły zwiększają swoją funkcję. Na przykład, gdy szwankuje wzrok, to wówczas bardziej wyostrza się słuch. A inne zmysły także nie pozostają bezczynne tylko zwiększają swoje działanie.

Bardzo ważnym zmysłem bez którego ciężko jest funkcjonować jest zmysł wzroku. Wie o tym szczególnie ten, kto utracił możliwość widzenia. Choroby wzroku mogą być różnorodne. Najgorsze są te, które nie są odwracalne.
Ale są też i takie, które poprzez krótki zabieg operacyjny pozwalają odzyskać wzrok i to w bardzo dobrym stopniu.
Do takich dolegliwości oczu, które są odwracalne należy zaćma.

Czym jest zaćma ?

Jest chorobą oczu prowadzącą do zmętnienia soczewki ocznej. Na wskutek różnych czynników na soczewce pojawiają się plamki, bądź większe zmętniałe obszary, które uniemożliwiają dobre widzenie. Promienie światła nie mogą w takiej sytuacji dostać się do siatkówki i dlatego powstaje ślepota. Pogorszenie ostrości widzenia zależy od stopnia zmętnienia soczewki. Na szczęście operacja zaćmy przywraca chorym wzrok.

Zaćma jest chorobą, która rozwija się powoli. Dotyka wielu ludzie, a szczególnie atakuje tych w starszym wieku i głównie kobiety. Lecz nie jest to regułą, gdyż chorują także ludzie młodzi. Zaćmę posiada koło 20 milionów ludzi na świecie.

Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty wśród ludzi na całym świecie i stanowi około 50 % przypadków ślepoty. A szczególne żniwo zbiera w krajach afrykańskich, gdzie dostęp do specjalisty jest bardzo utrudniony.
W Polsce cierpi na nią około 800 tysięcy ludzi.

Jak powstaje zaćma ?

Przyczyn powstania i rozwinięcia się zaćmy jest co najmniej kilka:
– stwardnienie i ociężałość soczewki, która następuje wraz z wiekiem
– przemiany chemiczne w obrębie białek soczewki
– nieprawidłowy metabolizm aminokwasów, który niszczy białka soczewki
– predyspozycje genetyczne, czyli dziedziczność
– czynniki toksyczne, które zadziałały na dziecko w okresie płodowym
– przebyte i istniejące choroby

Zaćma jest chorobą, która nie atakuje z dnia na dzień, lecz rozwija się latami. Stopniowo mętnieją soczewki gałki ocznej. Pierwszym objawem jest brak ostrości widzenia. Sygnałem może też być szybkie pogarszanie się wady wzroku. A tym samym częstsze zmienianie szkieł w okularach na coraz mocniejsze. W skrajnych przypadkach, gdy soczewka całkowicie zmętnieje dochodzi do całkowitego braku widzenia.

Zaćma może być leczona wyłącznie droga operacyjną. Zabieg jest bardzo krótki i polega na wszczepieniu nowej soczewki. Jednak rekonwalescencja jest znacznie dłuższa i trwa około 3 miesięcy. Jest to okres podczas którego trzeba unikać gwałtownego i niewłaściwego schylania się. A także przeciążania się, czyli ograniczyć dźwiganie ciężarów. A wszystko po to, by soczewka miała czas na dokładne przyklejenie się i by zabieg nie poszedł na marne.

duzohumoru.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here