Otyłość

Otyłość to choroba cywilizacyjna i jedna z niesamowicie groźnych chorób, mająca swoje liczne konsekwencje w funkcjonowaniu całego organizmu. Czym właściwie jest otyłość i kiedy możemy o niej mówić? Jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć i jakie ma skutki? Sprawdźmy!

Otyłość – charakterystyka i przyczyny

Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła, która może dotknąć osoby w każdym wieku. I choć jest jedną z najgroźniejszych dolegliwości, to wciąż często bywa bagatelizowana. Czym właściwie jest otyłość? Mówi się o niej, kiedy BMI (wskaźnik masy ciała, który określa ilość tkanki tłuszczowej zawartej w organizmie), osiąga wartość 30 i więcej punktów. Wyróżnia się trzy stopnie otyłości:

  • BMI od 30 do 34,9 – otyłość I stopnia;
  • BMI od 35 do 39,9 – otyłość II stopnia;
  • BMI powyżej 40 – otyłość III stopnia.

W każdym przypadku, kluczowe jest leczenie otyłości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-otylosci/.

Skutki otyłości

Otyłość jest chorobą objawiającą się nadmiernym poziomem tkanki tłuszczowej w organizmie i tym samym zbyt dużą wagą w stosunku do wzrostu. Wraz z jej występowaniem, najczęściej w parze idą liczne schorzenia związane z powikłaniami metabolicznymi, zmianami emocjonalnymi czy chorobami, czego powodem jest nadmierne obciążenie organizmu przez tkankę tłuszczową. Wśród najczęstszych można wskazać: stany przedcukrzycowe, insulinoodporność, cukrzycę, zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, bezdech senny, refluks, nowotwory, żylaki, depresję czy kamicę pęcherzyka żółciowego.

Jak leczyć otyłość?

Leczenie otyłości jest trudne, długie i wymaga zastosowania różnych metod, które powinny być dopasowane indywidualnie do pacjenta. Kluczem do sukcesu jest podjęcie kroków, które będą sprzyjały redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego w pierwszym etapie zaleca się dietę oraz ćwiczenia. Nierzadko proces wspierany jest farmakologicznie – szczególnie, gdy otyłości towarzyszą inne choroby. Kiedy metody te zawiodą lub mamy tu do czynienia z otyłością olbrzymią, wówczas możliwe jest chirurgiczne leczenie otyłości, czyli tzw. operacje bariatryczne. Istnieje ich kilka rodzajów – balon żołądkowy, opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy, rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żółciowo-trzustkowe. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu i jaki rodzaj operacji zostanie przeprowadzony decyduje chirurg bariatra.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here