dziecięce pasje

Dzieci rozwijają się, nieustannie zaskakują nas swoimi pomysłami, tym co mówią, jak postrzegają świat. Każdy rodzic bardzo chce, aby jego pociecha wyrosła na zdrową, dobrą, mądrą osobę. W dzisiejszych czasach coraz częstszym problemem – lub może rzeczywistością, w której trzeba się odnaleźć, jest internet i szereg urządzeń typu telefon komórkowy, ipad, laptop czy telewizor, które pochłaniają uwagę dzieci.

W latach 90 – tych czy nawet na początku XXI wieku, dostęp do technologii i świata cyfrowego nie były „na porządku dziennym”. Dzieci spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu, w gronie znajomych, lub znajdując przeróżne zabawy domowe jako sposób na spędzanie wolnego czasu. W ten sposób rodziły się pasje – dziecko, ciekawe świata, odkrywało coś, czego robienie go fascynuje, sprawia mu przyjemność. Do rodzica należało wyłapanie takiego momentu i zachęcenie dziecka do kontynuacji zainteresowania, zgłębienia wiedzy, być może uczęszczania na zajęcia dodatkowe w danej dziedzinie.

Obecna rzeczywistość jest następująca: nie jesteśmy w stanie odciągnąć dziecka od urządzeń elektronicznych. Nawet, jeśli organizujemy mu czas w inny sposób – przeprowadzamy zabawy, czytamy razem z dzieckiem czy uczymy się, telefony komórkowe i laptopy to część naszej codzienności. To tam rozgrywa się ogromna część życia. Zdrowe jest ograniczenie czasu dziecka spędzanego z technologią do minimum, ale rodzice rzadko decydują się na całkowity zakaz grania na telefonie czy komputerze. Warto znaleźć sposób na to, aby dziecko korzystało z internetu w sposób kierunkowy – to znaczy użyło udogodnień technologicznych do rozwoju swoich pasji czy zainteresowań. Każde dziecko lubi różne rzeczy.

Możliwe jest jednak znalezienie artykułów, aplikacji do nauki czy gier dotyczących naprawdę różnych pasji – nawet gotowania. Jak możemy przeczytać na stronie http://www.zabobon.pl/gry-o-gotowaniu-dla-dzieci/, a także w poradnikach dotyczących wychowywania dzieci, przede wszystkim ważne jest zainteresowanie dziecka daną dziedziną. Wtedy nawet, gdy jego pasja zakłada wykonywanie czynności w praktyce – jak w przypadku gotowania, kiedy nauczyć się go możemy głównie ucząc się tego jak łączyć składniki, kroić, mieszać warzywa z przyprawami i tym podobne, to internet może pomóc nam w uzupełnieniu wiedzy. Lub po prostu – spędzeniu wolnego czasu nawiązując do tematu zainteresowania dziecka. Warto wtedy sprawdzać źródło strony internetowej, zbiór informacji zawartych w danej grze czy artykule, tak, aby mieć delikatną kontrolę nad informacjami które nasze dziecko napotka w internecie.

Przeczytaj też: http://www.rodzicdziala.pl/sygnaly-w-ciazy-ktore-powinny-nas-zaniepokoic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here