pożąr, system sygnalizacji pożaru

W Polsce każdego roku jest bardzo dużo pożarów powodujących okaleczenie i śmierć, dlatego w wielu budynkach dla bezpieczeństwa montuje się specjalny system sygnalizacji pożaru. W ten sposób można szybciej dowiedzieć się o tym, że w budynku zaczęło się palić, a każda chwila jest w tym przypadku na wagę życia i trzeba o tym pamiętać.  System jest w taki sposób zaprojektowany, żeby wykrywał zagrożenie pożarowe oraz powiadamiał o tym te osoby, które w pobliżu się znajdują.

Ważną rolę jest również sterowania wieloma funkcjami mającymi na celu ewakuacje zebranych osób oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia w budynku. System jest bardzo skomplikowany i wyposażony w wiele czujników monitorujących na bieżąco, co się w budynku dzieje. W ten sposób jakiekolwiek zagrożenie jest wykrywane natychmiast.  Im lepiej działa system tym mniejsze straty materialne i ludzkie powstaną w wyniku pojawienia się w budynku ognia.

System montuje się w budynkach gdzie przebywa bardzo dużo ludzi i gdzie ewakuacja ma być przeprowadzona bardzo szybko i sprawnie. Za wszystko odpowiadają tutaj centrale wraz z modułami pełniącymi określone funkcje. Wtedy całość działa bardzo sprawnie i daje sygnał, kiedy dojdzie do nawet małego zaprószenia ognia.  Zaprojektowanie systemu sygnalizacji pożaru wymaga bardzo szerokiego zakresu wiedzy.

Tylko wtedy można uwzględnić w systemie to wszystko, co jest najbardziej potrzebne żeby bezpieczeństwo było na jeszcze wyższym poziomie.  System musi się opierać na wytycznych zgodnych z przepisami, jakie dla danego budynku zostały określone. Zanim system będzie odebrany wszystko będzie bardzo dokładnie sprawdzone i przetestowane. Nie ma tutaj miejsca na żadne pomyłki.

Z czego może się składać system sygnalizacji pożaru?

Centrala- jest to komputer sterujący całym systemem, dlatego jego dobranie ma bardzo duże znaczenie. To właśnie centrala analizuje na bieżąco, co się dzieje w budynku i na tej podstawie podejmuje decyzje o tym czy wszczynać alarm.  Nowoczesne centralne będące w sprzedaży można dowolnie konfigurować tak żeby spełniały ściśle określone normy jak i wymagania osób, które mają z nich korzystać.  Można wybierać małe centralki jak i bardzo duże urządzenia składające się z kilkudziesięciu elementów.

Ostrzegacze pożarowe- ręczne- można je spotkać w wielu miejscach w budynku. Mają charakterystyczny czerwony kolor, dlatego nie ma problemów żeby je znaleźć nawet, jeśli pomieszczenie jest zadymione.  Wciśniecie przycisku oznacza uruchomienie alarmu pożarowego.  To pozwala na uruchomienie systemu oraz wezwanie straży pożarnej.

Syreny sygnalizacje pożar- urządzenia alarmowe mające na celu powiadomienie wszystkich w budynku, że wybuchł pożar.  Może to być nie tylko sam dźwięk, ale również światło.

Moduły do sterowania i monitorowania- są to urządzenia, które jednocześnie sterują i monitorują, co się dzieje w całym budynku. Wysyłają wtedy sygnały do centrali będącej mózgiem całego systemu.   Mogą sprowadzać windy na dół, mogą również otwierać i zamykać drzwi i bramy.  Do modułów należy również otwarcie klap oddymiających.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here