Jak rozmawiać z ludźmi aby dostać to czego chcemy i nawiązać relacje ? Czyli inaczej jak dobrze manipulować.

Wiem że samo słowo manipulacja, nie brzmi jak coś z czym chcielibyśmy mieć do czynienia. A już na pewno nie być pod jej wpływem. Jednak prawdą jest to, że cały czas korzystamy z technik manipulacji czy wymuszania. Przykładowo kiedy chcemy uzyska pomoc od osoby z którą wcześniej tylko się mijaliśmy i mówiliśmy „Dzień dobry”. Na początku zawsze najpierw zaczynamy ją choć trochę poznawać i przypodobać się, dopiero wtedy prosimy o pomoc. Jest to przykład prostej manipulacji. Przykładowo kiedy małe dziecko czegoś bardzo chce, zazwyczaj zaczyna płakać i nie przestaje dopóki czegoś nie dostatnie. Jest to chyba najprostsza technika wymuszania. Więc manipulacja, nie musi nam się od razu kojarzyć z tym czarnym charakterem który wykorzystuje ludzi do własnych celów. Poprzez proste techniki manipulacyjne możemy, nawiązać kontakty, zostać naturalnym liderem grupy, bez większych oporów dostać to czego chcemy. Ale jak to zrobić w końcu nie każdy jest geniuszem zła. Spokojnie wcale nie trzeba być naukowcem lub cesarzem żeby to wykorzystać. Jedyny warunek potrzebny do tego to, w miarę wysoka pewność siebie. Jednak zakładam że każdy kto to czyta ten warunek już spełnia.

Załóżmy przykładowo, że jest kolejka do jakiegoś małego sklepu spożywczego i chcielibyśmy z trzeciego lub drugiego miejsca, przedostać się na pierwsze. Możemy to osiągnąć, wystarczy że najpierw poznamy osobę przed nami. Nawiążemy z nią kontakt przez proste pytanie np. zauważymy że kupił, on bądź ona, dużo warzyw i owoców. Możemy więc w naturalny sposób, tłumacząc to ciekawością, zapytać się czy będzie robić sałatkę, a jeżeli tak to możemy podać jakiś przepis lub pomysł. Kiedy już nawiążemy kontakt i rozmowa się jakoś potoczy, spróbujmy wyjawić nasze intencje. Wejdźmy naturalnie na temat czasu i powiedzmy że np. zostawiliśmy dziecko samo w domu jednak nie spodziewaliśmy się takiej kolejki. Jeżeli osoba jest nad wyraz miła, sama zaproponuje przepuszczenie nas, jeżeli nie sami to zaproponujmy w łagodny sposób.

Na takim prostym przykładzie możemy wypunktować parę zasad rozmowy jak i małej manipulacji rozmówcą. Po pierwsze, aby zacząć rozmowę musimy mieć punkt zaczepienia. Nie powiemy przecież do przypadkowej osoby „Jaką ładną mamy pogodę”, to nas do niczego nie zaprowadzi. Spróbujmy porozmawiać o czymś związanym z tą osobą, a rozmowa dalej sama się potoczy. Po drugie, aby się czegoś domagać musimy mieć logiczny powód aby tego chcieć. Nie możemy zapytani, dlaczego ta osoba ma nas przepuścić, jąkać się lub po prostu odpowiedzieć „Bo tak”. Najlepiej już na początku przygotować sobie dobry powód aby ta osoba miałaby zrobić to co my chcemy. Nie musi być on prawdziwy, wystarczy żeby był na tyle wiarygodny, aby rozmówca poczuł się wręcz do odpowiedzialności, zrobienia tego czego my chcemy.

Korzystając już z tych dwóch prostych zasad możemy nie tylko dostać to czego chcemy, ale także chociażby ciekawiej poprowadzić rozmowę lub zapoznać nowych ludzi. Może być to również przydatne dla wszelkiego rodzaju biznesmenów lub negocjatorów.

bazanet.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here