paszport

Turcja, pomimo naszej trudnej historii, jest bardzo niezmiennie od lat popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych Polaków. Liczne zabytki ze wszystkich epok, malownicze i egzotyczne dla Europejczyków krajobrazy kuszą coraz większe rzesze turystów. Jakie dokumenty są konieczne do wjazdu na terytorium Turcji, czy warto decydować się na ubezpieczenie turystyczne i na jaką formę płatności na miejscu najlepiej się zdecydować?

Turcja pomimo coraz bliższych stosunków z Unią Europejską, nie należy do niej, a tym bardziej do strefy Schengen. W związku z tym odpowiedź na pytanie „czy do Turcji potrzebny jest paszport?” jest twierdząca. Niestety nie wystarcza potwierdzenie rezerwacji wydane przez biuro podróży. Co ważne, paszport musi również być ważny przez co najmniej następne 180 dni od daty wjazdu na terytorium Turcji.

Niestety, sam paszport nie wystarczy do przekroczenia tureckiej granicy

Niezbędna jest wiza, na szczęście zdobycie jej nie stanowi takiej trudności, jak zdobycie na przykład wizy amerykańskiej. Można ją nabyć bądź na lotnisku, bądź przez internet, a nawet w specjalnych automatach na lotnisku. Koszt takiej wizy nie jest duży, aktualnie jest to 20 dolarów amerykańskich w przypadku zakupu przez internet, lub 30 dolarów na lotnisku. Wiza turecka jest ważna 180 dni i można posiadając taką wizę w tym czasie spędzić 90 dni na terytorium Turcji.

czy do turcji potrzebny jest paszport

Planując wyjazd tak do Turcji, jak i do każdego innego kraju warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Nawet najdrobniejsza kontuzja czy choroba może skutecznie zepsuć wakacje. Szczególnie, gdy koszty leczenia znacznie przewyższą koszty samego wyjazdu. Każdy jest narażony chociażby na skręcenie kostki, czy chorobę zakaźną. Dużo poważniejsze koszty mogą generować takie usługi jak przewóz pacjenta do kraju, lub transport zwłok do kraju.

Takie koszty mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też warto wykupić ubezpieczenie podróżne. W przypadku korzystania z usług biura podróży, ubezpieczenie często jest już wliczone w cenie wycieczki, jednakże należy się dokładnie z nim zapoznać, poznać jego zakres i kwoty ubezpieczenia. Jeśli takie ubezpieczenie nie jest satysfakcjonujące, warto rozważyć zakup dodatkowej polisy. Wyłączając polisy ubezpieczeniowe dedykowane fanom sportów ekstremalnych, ubezpieczenia nie są zaporowo drogie. Warto przy okazji zaopatrzyć się również w ubezpieczenie OC, NNW oraz ubezpieczenie bagażu. Często te usługi są zawarte już w bardziej podstawowych pakietach.

Aspektem, którego nie można pominąć planując podróż do Turcji (jak i do każdego innego kraju) jest kwestia pieniędzy. W Polsce ludzie są coraz bardziej przyzwyczajeni do płatności bezgotówkowych, czy jednak takie rozwiązanie sprawdzi się również w Turcji? W tym kraju nie powinno być problemu z płatnością kartą. Nawet zwykła karta, używana w Polsce na co dzień najprawdopodobniej będzie działać również w Turcji. Może służyć zarówno do płatności, jak i wypłacania pieniędzy z bankomatów.

Walutą w Turcji jest lira turecka, więc konieczne będzie przeliczanie pieniędzy. O ile sprzedawcy, szczególnie w najbardziej turystycznych miejscach z dużym prawdopodobieństwem będą akceptowali płatności w euro czy dolarach amerykańskich, warto być przygotowanym na płatności w lirach tureckich. Korzystając z polskiej kart, rozliczanej w złotówkach, można się jednak spodziewać często znacznych opłat za przewalutowanie naliczanych przez bank.

do turcji paszport

rozwiązaniem jest karta rozliczana w euro, gdyż można nią albo płacić bezpośrednio, albo wypłacać euro w bankomatach. Jeszcze inną opcją jest korzystanie z karty Revolut. Karta ta, rozliczana w wielu walutach, pozwala uniknąć części kosztów. Niezależnie od wyboru karty, dobrze jest posiadać gotówkę. Czy to w przypadku braku możliwości płatności bezgotówkowej, czy awarii systemu, pozwala dokonać transakcji. Szczególnie w obszarach wiejskich, a nawet poza większymi miastami, jak Stambuł, Ankara czy Izmir płatność gotówką może być jedyną możliwością.

Podsumowując, wyjazd do Turcji nie wiąże się z tak licznymi procedurami jak wyjazd chociażby do Stanów Zjednoczonych i nie stanowi dużej przeszkody ani finansowej ani biurokratycznej. Niestety dla Polaków, przyzwyczajonych do bezproblemowych podróży na terenie Europy twierdząca odpowiedź na pytanie „czy do Turcji potrzebny jest paszport?” może być rozczarowująca. Nie należy jednak się tym zrażać, gdyż w Turcji nie napotyka się problemów z akceptacją europejskich kart płatniczych jak na przykład w Iranie bądź Chinach, a ubezpieczenie turystyczne również nie jest zbyt drogie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here