taniec

O ile tańce takie jak salsa czy bachata są powszechnie znane, przynajmniej na tyle by przeciętna osoba była w stanie skojarzyć podstawowe ruchy czy muzykę, o tyle zouk to dla wielu pojęcie zupełnie nowe. Tymczasem szturmem zaczyna podbijać o szkoły tańca również w Polsce! Ten wyjątkowo zmysłowy, wręcz hipnotyzujący taniec, którego korzenie sięgają karaibskich wysp zyskuje coraz szersze grono entuzjastów, urzeczonych jego magią.

Skąd się wziął zouk i co warto o nim wiedzieć?

Nazwa “zouk” wzięła się z języka kreolskiego, w którym oznacza zabawę, bądź imprezę. Co ciekawe etymologia tego słowa zawiera w sobie polski akcent, bowiem powstał jako skrót francuskiego określenia na tradycyjny rodzimy taniec mazurek, który pod koniec XIX i w XX wieku w zmodyfikowanej formie stał się niezwykle popularny na Karaibach. Początkowo zouk tańczono głównie na wyspach Martynika i Gwadelupa, stopniowo zyskując szerszą popularność w latach osiemdziesiątych. Jest to styl łączący w sobie wpływy  reggae, calypso oraz innej muzyki amerykańskiej. Charakterystycznym elementem muzyki zoukowej jest rytm, naśladujący bicie ludzkiego serca, który wprowadza partnerów w nieco hipnotyczny stan.

Zouk w szkole tańca – podstawowe kroki

Taniec ten oparty jest na płynnych, zmysłowych ruchach o dużej ilości obrotów oraz charakterystycznych odchyleń głowy partnerki oraz wygięć ciała. Specyfika muzyki zouk pozwala tańczącym wejść w rytm, powodujący naturalną euforię i tak zwane “flow”. Nauka w szkole tańca może okazać się nie dla każdego, gdyż technika ta wymaga wysokiej świadomości ruchowej własnego ciała, równowagi, a także umiejętności zgrania się z partnerem. Elementem już na pierwszy rzut oka odróżniającym zouk od innych tańców latynoamerykańskich czy afrokubańskich jest kręcenie oraz inne ruchy głową i włosami przez kobiety, noszące nazwę “head flicks”. Partnerzy wykonują różnorodne kombinacje ruchowe, głównie skupiające się na biodrach i ramionach, w dużej mierze wymagających odpowiedniej elastyczności i gibkości. Tańcząc zouk para wczuwa się wzajemnie w ruchy swoich ciał, niemalże płynąc wspólnie po parkiecie.

Dla kogo kurs tańca zouk? – sprawdź czy to styl dla ciebie

Zouk jest tańcem wymagającym otwartości zarówno na partnera, jak i samego siebie. Ze względu na poziom ekspresji i swoisty trans, jaki wywołuje dedykowany jest głównie osobom o dużej ilości energii. Jest również niezwykle żywotny, umiejętności nabyte w szkole tańca z powodzeniem wykorzystać można na różnorodnych imprezach tanecznych. Ma sporo wspólnych cech z kizombą, dlatego w pewnym sensie można uznać go za taniec dość uniwersalny. Kurs tańca jakim jest zouk pozwala z pewnością nauczyć się swojego ciała, otworzyć na zmysłowość, a także poddać energii partnera, tworząc z nim unikalny spektakl na parkiecie. Panuje przekonanie, że ten kto raz spróbował zouka niechętnie wraca do innych stylów z tej grupy tańców. Tym samym nie dziwi ogromna popularność, jaką w ostatnich latach technika ta zyskała w wielu europejskich krajach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here