W Święto Niepodległości nie zapomnij o barwach narodowych

Święto Niepodległości to najważniejsza z punktu widzenia państwowości data, która przypada co roku na dzień 11 listopada. Data ta upamiętnia fakt odzyskania przez Polskę niepodległości w tym samym dniu 2018r. Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów i panowania Rosji, Austrii i Prus. Data odzyskania niepodległości  jako państwowe święto po raz pierwszy została ustanowiona w 1937r., i po raz drugi w roku 1989. Jest to dzień wolny od pracy.

Święto Niepodległości na przestrzeni lat

Początkowo, czyli od roku 1920 do roku 1936 święto to fetowano wyłącznie w Warszawie jako uroczystość o charakterze wojskowym. Nie musiało też mieć miejsca dokładnie 11 listopada, uroczystości organizowano w pierwszą niedzielę zawsze po 11, pierwsza rocznica odbyła się 14 listopada 1920. Podczas tych obchodów uhonorowano Józefa Piłsudskiego Wodza Naczelnego wojny polsko-bolszewickiej, otrzymał buławę marszałkowską.

Od roku 1926 uroczystościami, oprócz wojska, objęto urzędników państwowych, którym ustanowiono dzień wolny od pracy. Józef Piłsudski jako prezes ministrów co roku na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu oddziałów wojskowych i odbierał defiladę. Od roku 1932
11 listopada stał się również dniem wolnym od nauki. Od roku 1930 osobom zasłużonym dla odzyskania niepodległości naszego kraju wręczano odznaczenie państwowe: Krzyż i Medal Niepodległości. Dzień Niepodległości jako święto państwowe funkcjonuje od 1937r. Motywem do jego powołania miało być połączenie i uświetnienie najważniejszych dla nowej Polski wydarzeń: odzyskania niepodległości, zakończenia I wojny światowej oraz upamiętnienia osoby Józefa Piłsudskiego.

Najważniejsze symbole Święta Niepodległości

Podstawowym symbolem tego święta jest oczywiście flaga narodowa, ale też wstęgi, kokardy, kotylion polski i rozety, opaska biało czerwona. Uczestnicy biorący udział w uroczystościach starają się okazać swoje przywiązanie do symboli narodowych. Wpinają kotyliony i kokardy, przepasają się biało czerwonymi wstęgami, na ramionach noszą biało czerwone opaski. W rękach niosą wszelkiej wielkości flagi narodowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here