Szkło polistyrenowe

Polistyren wysokoudarowy już od dawna króluje na rynku tworzyw sztucznych. Bardzo ciekawym produktem, który możemy z niego otrzymać, jest syntetyczne szkło polistyrenowe. Choć na pierwszy rzut oka nie musi ono wcale różnić się wizualnie od tradycyjnego szkła, posiada pewne odmienne właściwości, które czynią z niego wyśmienitą alternatywę dla tego surowca. O jakich cechach mowa? Wyjaśniamy to w artykule.

Polistyren wysokoudarowy – tworzywo niezastąpione

Polistyren wysokoudarowy, który znany jest  również pod pochodzącym od jego anglojęzycznej nazwy skrótem HIPS, to popularne tworzywo sztuczne należące do grupy polimerów. Otrzymywany z niego jest chociażby bardzo dobrze znany nam wszystkim styropian. HIPS to tworzywo podatne na odkształcenia, łatwopalne i termoplastyczne. W naturalnej postaci jest bezbarwne, choć można nadać mu kolor. Gładkie płyty z polistyrenu mogą być więc z powodzeniem wykorzystane jako zamiennik szkła.

Syntetyczne szkło polistyrenowe – idealny zamiennik tradycyjnego szkła

Szkło z polistyrenu nie bez przyczyny określa się mianem „szkła bezpiecznego”. Choć świetnie imituje ono szkło klasyczne pod względem wizualnym, jest znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szkło syntetyczne nie tłucze się tak łatwo, jak tradycyjne, a nawet jeżeli dojdzie do uszkodzenia, nie powstają bardzo drobne odłamki, którymi łatwo się skaleczyć. Tak naprawdę szkło polistyrenowe może więc być używane niemal wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest też tradycyjne szkło. Syntetyczne szkło sprawdzi się zarówno jako główna szyba w przeszkleniach drzwiowych, jak i jako materiał do produkcji drobnych elementów (np. litery stosowane w reklamie). Szkło syntetyczne wybierane jest jako alternatywa dla klasycznego zwłaszcza tam, gdzie względy bezpieczeństwa są priorytetem. Mowa więc o aranżacjach łazienek, pokojów dziecięcych czy zakładów pracy i sklepów, w których powstawanie skupisk ludzi naraża szklane elementy na stłuczenie. Polistyren wysokoudarowy jest też łatwiejszy w obróbce niż szkło, a więc szybciej nadamy mu pożądany kształt. Taki naprawdę każdy z nas jest w stanie przyciąć je standardowym nożem do wykładzin.

A może wersja w kolorze?

W podstawowej wersji płyty z polistyrenu są bezbarwne. Takich też używa się najczęściej jako imitacji szkła. W sprzedaży są jednak także płyty barwione na najróżniejsze kolory, a także wersje matowe lub z połyskiem. Wszystko to daje ogromne możliwości aranżacyjne i czyni ze szkła polistyrenowego jeszcze atrakcyjniejsze tworzywo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here