Tkaniny bawełniane

Bawełna cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest naturalna i uniwersalna – jej cenne właściwości sprawiają, że jest powszechnie używana do produkcji m.in. dodatków tekstylnych, dekoracji, odzieży, ręczników czy kompletów pościeli. Materiały bawełniane pełnią też ważną rolę jako tkaniny medyczne.

Bawełna – luksus dla każdego

Już 12 tysięcy lat temu bawełnę docenili Egipcjanie – również obecnie jest to wyjątkowo cenione włókno wykorzystywane do produkcji odzieży, akcesoriów tekstylnych itd. W średniowieczu bawełna była luksusem tylko dla bogatych, dzisiaj jest dostępna dla każdego. Warto jednak wiedzieć, że do wyboru są różne jej gatunki – najlepsza jest bawełna egipska, chętnie wykorzystywana m.in. do produkcji pościeli.

Tkaniny bawełniane – zalety

Bawełna jest przyjemna i miła w dotyku, naturalna i ma bardzo dobre właściwości higieniczne. Materiał dobrej jakości jest łatwy w utrzymaniu w czystości – można go prać bez obaw o kolory i utratę cennych właściwości. Poza tym tkaniny bawełniane są wytrzymałe, higroskopijne, co oznacza, że chłoną wodę i pot, pozwalają skórze oddychać, a także są odpowiednie dla osób borykających się z alergiami.

Materiały bawełniane – zastosowanie

Bawełna to materiał wykorzystywany głównie w przemyśle odzieżowym i tekstylnym – powszechnie produkuje się z niego m.in. komplety pościeli, koce, prześcieradła, poszewki na poduszki, ubrania czy ręczniki. Materiały bawełniane można podzielić na kilka rodzajów, a każdy z nich ma inne zastosowanie – na przykład kreton służy do produkcji odzieży, satyna – pościeli, woal firanek oraz zwiewnych elementów garderoby.

Tkaniny medyczne produkowane na bazie bawełny

Bawełna jest też surowcem wykorzystywanym do produkcji maseczek ochronnych na twarz, fartuchów dla personelu medycznego czy opatrunków. Obecnie jej rola jest jeszcze większa, gdyż zapotrzebowanie na takie produkty jest wyższe. Naturalna bawełna jest przewiewna i pozwala oddychać, dzięki czemu wykonana z niej maseczka zapewnia komfort podczas użytkowania.

Często do zastosowań w branży medycznej stosowane są tkaniny bawełniane z dodatkiem innych materiałów, np. poliestru. Dzięki takiemu połączeniu są bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie. Bawełna łączona z włóknami poliestrowymi to materiał nowej generacji i z powodzeniem służy do produkcji odzieży i akcesoriów ochronnych wykorzystywanych w przemyśle medycznym, farmaceutycznym itd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here